Արցախցիներին բնակարաններով ապահովելու թեման շատ քննարկվեց, սակայն դրա հիմնական դիսկուրսը ոչ թե սկզբունքների, այլ պարզապես իշխանության առաջադրած առևտրի շուրջ է: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Այս թեմային տարբեր տեսանկյունից դեռ շատ անդրադարձ կլինի, սակայն մի կարևոր հարց, կարծես, ընդհանրապես չի քննարկվում:
Արցախի ու Հայաստանի պաշտպանության համար նահատակված մեր հայրենակիցների ընտանիքների հարցը պետք է առաջնային լուծում ստանա, ընդ որում` ոչ թե սերտիֆիկատների, այլ կոնկրետ բնակարանների գնման և հանձնման ձևով:
Հատկապես Արցախում կային ընտանիքներ, որտեղ մեկ ընտանիքում 2-3 զոհ կար և այս պարագայում նրանց հարցը պետք է լրիվ այլ սկզբունքների ներքո դիտարկել:
Որևէ ձևով չնսեմացնելով բնակարանային կարիք ունեցող մեր հայրենակիցների խնդիրները, սակայն կարծում եմ` հրատապ կարգով պետք է լուծվի զոհված զինծառայողների ընտանիքների հարցը, իսկ հետագայում, ըստ առաջնահերթությունների, գնալ մյուս բոլոր խմբերի կարիքների գնահատմանն ու բավարարմանը, որպես հաջորդ առաջնահերթ խնդիր սահմանելով, օրինակ` 1-ին կարգի հաշմանդամություն ստացած նախկին զինծառայողների, Արցախի ու Հայաստանի հերոսների, Հայաստանի ու Արցախի մարտական խաչ 1-ին աստիճան ստացածների ընտանիքներին, հրատապ ռեժիմով բնակարաններ ապահովելու ճանապարհով:
Ես այսպես դեռ միայն օրինակների և կարևոր առաձնահատկությունների մասին եմ խոսում, սակայն, ըստ խմբերի, պետք է սահմանել առաջնահերթությունները և ըստ դրա նաև դիտարկել խնդիրների լուծման հնարավորությունները»,- գրել է նա:

Тема предоставления квартир арцахцам обсуждалась много, но ее основной дискурс идет не о принципах, а просто о торговле, предлагаемой правительством. Об этом на своей странице в Facebook написал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Будет много упоминаний об этой теме с разных сторон, но один важный вопрос, кажется, вообще не обсуждается.
Вопрос семей наших соотечественников, павших за защиту Арцаха и Армении, должен получить первоочередное решение не в виде сертификатов, а в виде покупки и передачи конкретных квартир.
Тем более в Арцахе были семьи, где в одной семье было 2-3 погибших и в этом случае их вопрос должен рассматриваться совсем по другим принципам.
Ни в коей мере не умаляя проблем наших соотечественников, нуждающихся в жилье, считаю, что вопрос семей погибших военнослужащих должен быть решен в срочном порядке, а в дальнейшем, согласно приоритетам, перейти к оценке и удовлетворению потребностей всех остальных групп, поставив в качестве следующего приоритетного вопроса, например, 1-й, путем предоставления квартир семьям бывших военнослужащих-инвалидов, героев Арцаха и Армении, получивших 1-ю степень Боевого Креста Армении и Арцаха.
Я пока говорю только о примерах и важных особенностях, но по группам необходимо определить приоритеты, а также соответствующим образом рассмотреть возможности решения проблем»,- отметил он.