Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն՝ վերջինիս 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:  Հայտնում են վարչապետի մամուլի ծառայությունից:
Գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը և գործակալության ներկայացուցիչները զեկուցել են թվային հասարակության և տնտեսության ձևավորման առաքելության իրագործման շրջանակներում իրականացրած աշխատանքները:
Նշվել է, որ հաշվետու տարում կառավարության որոշմամբ ներդրվել է «ԵսԵմ» ազգային թվային նույնականացման հարթակը` ապահովելով թվային ծառայություններ մուտք գործելու անվտանգ հնարավորություն օգտատերերի համար։ Ի կատարում կառավարության որոշման՝ հանրային ծառայություններն արդեն հասանելի են մեկ մուտքի այս հարթակի միջոցով։
Գործակալության կողմից մշակվել և գործարկվել է Ծառայությունների ազգային հարթակի փորձնական տարբերակը։ Այն միտված է բարելավելու օգտատիրոջ փորձառությունը հանրային ծառայություններից օգտվելիս՝ պարունակելով դրանց վերաբերյալ հեշտ ընկալելի և մանրամասն ուղեցույցներ։ Իրականացվում են «Կյանքի իրադարձությունների» պիլոտային ծրագրերը, որոնց տրամաբանության ներքո ոչ թե թվայնացվում են գերատեսչական գործառույթները, այլ վերանախագծվում է ծառայությունը ստանալու ճանապարհն օգտատիրոջ հարմարավետության և հասանելիության տեսանկյունից: Մասնավորապես՝ «Երեխայի ծնունդ», «Բիզնեսի գրանցում և իրավունքների պաշտպանություն», «Ավտոմեքենայի և վարորդական իրավունքի ձեռքբերում» իրադարձությունների համար գործընկեր գերատեսչությունների հետ համատեղ մշակվել են թվային բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզներ։ Պետական կայքերի համար ստեղծվում է միասնական չափանիշներով տեխնիկական նկարագիր, դիզայնի տարրեր և կառուցվածք։
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է՝ Ծառայությունների ազգային հարթակը միայն պետական ծառայությունների մասի՞ն է, թե՞ այդտեղ կարող են ներառվել նաև, օրինակ՝ բանկային կամ մասնավոր հատվածի կողմից մատուցվող այլ ծառայություններ. «Ինչպե՞ս է այդ հարցն աշխատում կամ ինչպե՞ս ենք մենք պատկերացնում»։
Պատասխանատուները նշել են, որ նպատակ ունեն նաև մասնավոր ծառայությունները ներառել հարթակում՝ որոշ ֆիլտր անցնելուց հետո, որպեսզի հավաստիանան, որ վստահելի ծառայություններ են մատուցվելու։
«Հայեցակարգային մակարդակում մենք չենք ասում, որ այս էջում միայն պետական ծառայություններ են, կարող են լինել նաև ոչ պետական ծառայություններ։ Ինչպե՞ս, հետո կմտածենք և կտեսնեք, բայց հայեցակարգն այն է, որ հանրային ծառայությունների այս հարթակը միայն պետական ծառայությունների համար չէ, կամ մենք առնվազն բաց ենք այդ գաղափարը քննարկելու և հասկանալու համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Տեղեկացվել է, որ մեկնարկել են տվյալը «միայն մեկ անգամ», «ամպայինն առաջին» սկզբունքներով աշխատող գործնական լուծումներ, որոնք կիրառվել են պետական մի քանի համակարգերում։ Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհրդի որոշմամբ հաստատվել է տվյալների քարտեզագրման և դասակարգման մեթոդաբանությունը։ Դրա հիման վրա արդեն իսկ քարտեզագրվել և նկարագրվել են պետական 18 գերատեսչությունների 100-ից ավելի համակարգեր։ Այդ թվում քարտեզագրվել են պետական մոտ 500 ծառայություններ, ձևավորվել են դրանց նկարագրերը և դասակարգվել ըստ կյանքի իրադարձությունների։
Մեկնարկել է տվյալների և ծառայությունների կատալոգների մշակման գործընթացը, որոնց ներդրումը հիմքեր կստեղծի ծառայությունների սահուն և տվյալահեն կառավարման, ինչպես նաև Ծառայությունների ազգային հարթակի անխափան աշխատանքի համար։
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է նախարարություններում առկա բազմաթիվ տվյալներին, որոնք թղթի վրա են։ «Ես հասկացա, որ մենք պետք է երկու գործունեություն անենք։ Կան տվյալներ, որոնք տարբեր տեղերում են։ Մարդը գնաց անձնագիրը փոխեց, այդ տվյալը կարող է մի տեղ փոխվի, մնացած տեղերում՝ չփոխվի: Ընդ որում, մարդը կարող է երեք անգամ այդ ընթացքում անձնագիր փոխի, և երեք տեղում լինի մի անձնագրի տվյալ, երկու տեղում՝ մի տվյալ, չորս՝ տեղում մի տվյալ։ Հիմա մենք խնդիր ունենք լուծելու երկու հարցում: Մեկը` ամեն տվյալն ունենա մի սեփականատեր, այսինքն, օրինակ, անձնագրի տվյալը մի տեղ`  Հանրապետությունում ուրիշ գերատեսչություն չկա, որ այդ տվյալի տերն է և իրավունք ունի որևէ բան փոխել այդտեղ։ Եվ երկրորդը, կան տվյալներ, իհարկե, որ արդեն իսկ թվայնացված են, բայց կան տվյալներ, որոնք թվայնացված չեն։ Հիմա թվայնացնելու պրոցեսը ինչպես է կազմակերպվում»,- հետաքրքրվել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ներսես Երիցյանը նշել է, որ մեթոդաբանությունը գրված է, օրենսդրական հիմքն էլ կա, որպեսզի գործընթացն ակտիվանա, ըստ օրենքի՝ բոլոր փաստաթղթերը պետք է լինեն մեքենայական, ընթեռնելի։ «Դա նշանակում է` փաստաթուղթը կոդ է»,- ասել է Երիցյանը:
Նշվել է, որ  այդ տրամաբանությամբ նաև ստանդարտ է սահմանվում։ «Այսինքն, օրենքով է սահմանվելու, թե որ տվյալի սեփականատերն ով է, ու տվյալը չի կարող երկու սեփականատեր ունենալ, տվյալի սեփականատերը մեկն է։ Այսինքն` ցանկացած փոփոխություն, որ այդ տվյալի մեջ արվի կամ լրացում կամ թարմացում, արվելու է միայն ու միայն այդ սեփականատիրոջ կողմից, և օրենքով դա հստակ սահմանվելու է»,- ասել է վարչապետը:
Նշվել է, որ Ներքին գործերի նախարարության առաջնորդմամբ մեկնարկել է նոր սերնդի անձնագրերի և նույնականացման քարտերի մրցութային գործընթացը։ Մասնավոր հատվածը, մասնավորապես՝ 10 բանկ և 3 տելեկոմ ընկերություններ միավորել է ջանքերը՝ միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխան ազգային նույնականացման և հավաստագրման ծառայություններ ներդնելու ուղղությամբ։
Տեղեկացվել է, որ Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհրդի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության առաջնորդմամբ մշակվել և շրջանառության մեջ են դրվել տվյալների քաղաքականությունն ինստիտուցիոնալացնող առանցքային օրենքների նախագծերը, մասնավորապես՝ «Կիբեռանվտանգության մասին», «Հանրային տեղեկատվության մասին» և «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին»։
Ներդրվում են թվային նույնականացման միջազգային լավագույն ստանդարտները եվրոպական eIDAS 2.0 կանոնակարգին համապատասխան էլեկտրոնային ինքնության բաց էկոհամակարգի ստեղծման ուղղությամբ: Արդյունքում հավաստագրված ցանկացած կազմակերպություն կարող է առաջարկել վստահության և ինքնության ծառայություններ ՀՀ տարածքում, իսկ կառավարությունը կիրականացնի կարգավորման և վերահսկման իր գործառույթը՝ առանց մրցակցելու մասնավոր հատվածի հետ:
Նշանակալի առաջընթաց է արձանագրվել միջազգային կարողություններով համալրված կիբեռանվտանգության ազգային թիմի ստեղծման ուղղությամբ՝ համապատասխան կառուցակարգերի և միջազգային չափանիշների ներդրմամբ:
Նախորդ տարի մեկնարկել է կիբեռանվտանգության ազգային համակարգման և կիբեռ միջադեպերի արձագանքման կենտրոնի միջազգային հավաստագրումը, ինչի արդյունքում Հայաստանը կդառնա համաշխարհային կիբեռանվտանգության մասնագիտական համայնքի անդամ:
Կրիտիկական ազգային ենթակառուցվածքներին սպառնացող կիբեռ միջադեպերին արդյունավետորեն դիմակայելու նպատակով ձևավորվել է դրանց բացահայտման, կանխարգելման, արձագանքման և պաշտպանության ժամանակակից գործիքակազմ: Մեկնարկել են կրիտիկական ենթակառուցվածքների կիբեռդիմակայության բարձրացման ծրագրեր տարբեր ոլորտներում՝ կիրառելով առկա կիբեռանվտանգության խորը մասնագիտական կարողությունները:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Агентство информационных технологий для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства Армении.
Директор агентства Нерсес Ерицян и представители агентства доложили о деятельности в рамках миссии по формированию цифрового общества и экономики.
Было отмечено, что в отчетном году решением правительства внедрена национальная платформа цифровой идентификации «YesEm», обеспечивающая безопасный доступ пользователей к цифровым услугам. В исполнение решения правительства государственные услуги теперь доступны через единую платформу.
Агентством разработана и запущена пилотная версия Национальной платформы услуг. Она направлена на улучшение пользовательского опыта использования государственных услуг путем предоставления простых для понимания и подробных инструкций по ним. Для государственных сайтов по единым стандартам создаются техническое описание, элементы дизайна и структура.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался, Национальная платформа услуг касается только государственных услуг или туда могут быть включены и другие услуги, например, предоставляемые банками или частным сектором: «Как это работает или как мы это себе представляем?»
Ответственные лица отметили, что они также стремятся включить в платформу частные услуги после прохождения некоторых фильтров, чтобы удостовериться в надежности предоставляемых услуг.
«На концептуальном уровне мы не говорим, что на этой странице будут только государственные услуги, могут быть и негосударственные услуги. Как? Мы подумаем позже, но концепция в том, что эта платформа госуслуг предназначена не только для госуслуг, или, по крайней мере, мы открыты для обсуждения и понимания этой идеи», - отметил Никол Пашинян.
Было доложено, что запущены практические решения, работающие с данными по принципам «the once only», «cloud-first», которые применяются в нескольких государственных системах. Решением Совета по управлению информационными системами утверждена методика картирования и классификации данных. На его основе уже картировано и описано более 100 систем 18 государственных ведомств. В том числе было картировано около 500 государственных услуг, сформированы их описания, они классифицированы по событиям жизни.
Начался процесс разработки каталогов данных и услуг, внедрение которых создаст основу для бесперебойного и основанного на данных управления услугами, а также для бесперебойной работы Национальной платформы услуг.
Пашинян коснулся множества имеющихся в министерствах данных, которые находятся на бумаге. «Я понял, что нам нужно работать в двух направлениях. Есть данные, которые находятся в разных местах. Человек пошел и поменял паспорт, и эта информация может измениться в одном месте, но не измениться в других местах. При этом человек за это время может поменять свой паспорт трижды, и в трех местах будут одни паспортные данные, в двух местах - другие, а еще где-то - вообще другие. Теперь нам нужно решить две проблемы. Во-первых, у каждой информации должен быть владелец, то есть, например, паспортные данные сохраняются в одном месте, и в республике нет другого ведомства, которое является владельцем этих данных и имеет право что-либо там менять. А во-вторых, есть данные, конечно, уже оцифрованные, а есть данные, которые не оцифрованы. Как сейчас организуется процесс цифровизации?” - поинтересовался Никол Пашинян.
Нерсес Ерицян отметил, что методика написана, есть правовая основа для активизации процесса. «Это означает, что документ является кодом», - сказал Ерицян.
Было отмечено, что стандарт также определяется этой логикой. “То есть закон будет определять, кто является владельцем и какими данными владеет, а у данных не может быть двух владельцев, владелец данных один. Т.е. любое изменение, дополнение или обновление этих данных будет производиться только этим владельцем, и это будет четко определено законом", - сказал премьер-министр.
Было отмечено, что под руководством МВД запущен тендер на приобретение паспортов и удостоверений личности нового поколения. Частный сектор, в частности, 10 банков и 3 телекоммуникационные компании, объединили усилия по внедрению национальных услуг идентификации и сертификации в соответствии с лучшими международными стандартами.
Было доложено, что под руководством Совета по управлению информационными системами и министерства высокотехнологической промышленности разработаны и введены в обращение проекты ключевых законов, которые институционализируют информационную политику, в частности, это законы О кибербезопасности, О публичной информации и О государственном регистре населения.
Лучшие международные стандарты цифровой идентификации вводятся с целью создания открытой экосистемы электронной идентификации в соответствии с европейским регламентом eIDAS 2.0. В результате любая сертифицированная организация может предлагать услуги доверия и идентификации на территории Республики Армения, а правительство будет выполнять свою регулирующую и контролирующую функцию, не конкурируя с частным сектором.
Значительный прогресс был достигнут в создании обладающей международными возможностями национальной команды по кибербезопасности с внедрением соответствующих структур и международных стандартов.
В прошлом году была запущена международная сертификация Национального центра координации кибербезопасности и реагирования на киберинциденты, в результате которой Армения станет членом всемирного профессионального сообщества кибербезопасности.
В целях эффективной борьбы с угрожающими важнейшим национальным инфраструктурам киберинцидентами сформирован современный инструментарий для их выявления, предотвращения, реагирования на них и защиты от них. Запущены программы по повышению киберустойчивости критической инфраструктуры в различных секторах с использованием существующего профессионального опыта в области кибербезопасности.