Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը երրորդ անգամ է հայտարարել կարմիր դրոշի ահազանգ (ամենաբարձր նախազգուշացումը)՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի սրացող հռետորաբանությունն ու պահանջները Երևանի հասցեին, ինչպես նաև վերջին հարձակումները Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի վրա։
«Նախկինում մենք բազմաթիվ կարմիր դրոշի և SOS ահազանգեր ենք տարածել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և հայաթափված Արցախի Հանրապետության համար: Այժմ, ինչպես և ենթադրվում էր մեր նախորդ հրապարակումներում, ցեղասպանության վտանգը տարածվել է նաև բուն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա։ Ադրբեջանը, կարծես, վարում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի աստիճանական օկուպացման ռազմավարություն», - նշում են ինստիտուտի փորձագետները՝ ընդգծելով, որ Բաքուն այժմ ձգտում է վերահսկողություն հաստատել ութ գյուղի նկատմամբ, որոնք, Ադրբեջանի պնդմամբ, գտնվում են հայկական օկուպացիայի տակ:
«Նրա նպատակն է ամբողջապես վերահսկել հայկական պետությունը և Ադրբեջանը միավորել Թուրքիային... Հավակնելով վերահսկել Հայաստանի ռազմավարական կետերը, Ադրբեջանը, կարծես թե, իր քաղաքականությունը մոդելավորում է Պաղեստինում իսրայելական բնակավայրերի ստեղծման օրինակի վրա: Հայաստանին սպառնացող վտանգը դարձել է հրատապ՝ պահանջելով միջազգային հանրության անհապաղ և համակարգված ուշադրությունը։ Հրատապ գործողությունները հրամայական են՝ թույլ չտալու համար տարածքային օկուպացիայի և ցեղասպանության հերթական դեպքը, որը նման է ընդամենը վեց ամիս առաջ Արցախում տեղի ունեցածին», - նշվում է հրապարակման մեջ:
«Հանուն հայրենիքի» շարժումը կանգնեցրել է նոր տարածքների հանձնումը եւ միջանցքի բացումը Հայաստանով. դեսպան
Եթե շարժումը դադարեցնի գործունեությունը, մի քանի օրում կհանձնվեն նոր տարածքներ...
Բայրամովը պատասխանել է Միրզոյանին.  Ադրբեջանի եւ ՀՀ-ի սահմանադրությունների համեմատությունն անընդունելի է
Սահմանադրությունների համեմատությունն անընդունելի է...
Ադրբեջանի արտգործնախարարը հաստատել է, որ Երեւանից ստացվել են խաղաղության համաձայնագրի նոր առաջարկներ
Բաքուն գոհ է...
Ունենք առնվազն երկու տարբերակ. ԿԳՄՍ նախարարը՝ Կիրանցի՝ սահմանին գտնվող դպրոցի անվտանգության մասին
Կիրանցում ունենք գործող դպրոց այլ շենքում: Նոր դպրոցի շենքն ավելի մոտ է...
Սահմանազատման գործընթացը սկզբունքային առումով հակասում է դրա միջազգայնորեն հաստատված էությանը. «Թաթոյան» հիմնադրամ
Հիմնադրամից նշում են՝ փաստերով է հաստատվում, որ կառավարության հայտարարած, այսպես կոչված, դելիմիտացիայի կամ սահմանազատման...

The Lemkin Institute for Genocide Prevention has issued a red flag alert (RFA)—the highest warning—for the third time, given Azerbaijan's escalating rhetoric and demands on Armenia, as well as its recent attacks on Syunik and Gegharkunik Provinces.
" Previously we have issued numerous RFAs and SOS Alerts for the Republic of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)], which was occupied and depopulated by Azerbaijan on September 19, 2023. Now, as anticipated in our previous publications, the threat of genocide has extended to the sovereign territory of the Republic of Armenia itself. Azerbaijan appears to be pursuing a strategy of gradual occupation of Armenian sovereign territory," the Lemkin Institute experts note, in particular, emphasizing that Azerbaijan is now seeking control over an additional “eight villages under Armenian occupation” in the Tavush Province.
"Its goal is the control of the entirety of the Armenian state and the unification of the Azerbaijani mainland with Türkiye, which views Azerbaijan as part of an expansive Turkic nation. By claiming control over strategic points across Armenia, Azerbaijan further appears to be modeling its policy on the Israeli settlements in Palestine. The danger to Armenia has become severe, necessitating immediate and coordinated attention from the international community. Urgent action is imperative to prevent another instance of territorial occupation and genocide akin to what occurred in Artsakh just six months ago," the statement added, in particular.