Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը երրորդ անգամ է հայտարարել կարմիր դրոշի ահազանգ (ամենաբարձր նախազգուշացումը)՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի սրացող հռետորաբանությունն ու պահանջները Երևանի հասցեին, ինչպես նաև վերջին հարձակումները Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի վրա։
«Նախկինում մենք բազմաթիվ կարմիր դրոշի և SOS ահազանգեր ենք տարածել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված և հայաթափված Արցախի Հանրապետության համար: Այժմ, ինչպես և ենթադրվում էր մեր նախորդ հրապարակումներում, ցեղասպանության վտանգը տարածվել է նաև բուն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա։ Ադրբեջանը, կարծես, վարում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի աստիճանական օկուպացման ռազմավարություն», - նշում են ինստիտուտի փորձագետները՝ ընդգծելով, որ Բաքուն այժմ ձգտում է վերահսկողություն հաստատել ութ գյուղի նկատմամբ, որոնք, Ադրբեջանի պնդմամբ, գտնվում են հայկական օկուպացիայի տակ:
«Նրա նպատակն է ամբողջապես վերահսկել հայկական պետությունը և Ադրբեջանը միավորել Թուրքիային... Հավակնելով վերահսկել Հայաստանի ռազմավարական կետերը, Ադրբեջանը, կարծես թե, իր քաղաքականությունը մոդելավորում է Պաղեստինում իսրայելական բնակավայրերի ստեղծման օրինակի վրա: Հայաստանին սպառնացող վտանգը դարձել է հրատապ՝ պահանջելով միջազգային հանրության անհապաղ և համակարգված ուշադրությունը։ Հրատապ գործողությունները հրամայական են՝ թույլ չտալու համար տարածքային օկուպացիայի և ցեղասպանության հերթական դեպքը, որը նման է ընդամենը վեց ամիս առաջ Արցախում տեղի ունեցածին», - նշվում է հրապարակման մեջ:
«Հանուն հայրենիքի» շարժումը կանգնեցրել է նոր տարածքների հանձնումը եւ միջանցքի բացումը Հայաստանով. դեսպան
Եթե շարժումը դադարեցնի գործունեությունը, մի քանի օրում կհանձնվեն նոր տարածքներ...
Բայրամովը պատասխանել է Միրզոյանին.  Ադրբեջանի եւ ՀՀ-ի սահմանադրությունների համեմատությունն անընդունելի է
Սահմանադրությունների համեմատությունն անընդունելի է...
Ադրբեջանի արտգործնախարարը հաստատել է, որ Երեւանից ստացվել են խաղաղության համաձայնագրի նոր առաջարկներ
Բաքուն գոհ է...
Ունենք առնվազն երկու տարբերակ. ԿԳՄՍ նախարարը՝ Կիրանցի՝ սահմանին գտնվող դպրոցի անվտանգության մասին
Կիրանցում ունենք գործող դպրոց այլ շենքում: Նոր դպրոցի շենքն ավելի մոտ է...
Սահմանազատման գործընթացը սկզբունքային առումով հակասում է դրա միջազգայնորեն հաստատված էությանը. «Թաթոյան» հիմնադրամ
Հիմնադրամից նշում են՝ փաստերով է հաստատվում, որ կառավարության հայտարարած, այսպես կոչված, դելիմիտացիայի կամ սահմանազատման...

Мы уже в третий раз поднимаем красный флаг (наивысший уровень предупреждения) ввиду обострения риторики и требований Азербайджана в отношении Еревана, а также недавних нападений на Сюникскую и Гегаркуникскую области. Об этом говорится в заявлении Института по предотвращению геноцида имени Лемкина, поступившем в Новости Армении – NEWS.am.
«В прошлом мы неоднократно поднимали красные флаги и распространяли сигналы SOS по поводу оккупации Азербайджаном Нагорного Карабаха и изгнания оттуда армян в сентябре 2023 года. Теперь угроза геноцида распространилась и на суверенную территорию самой Армении. Азербайджан, похоже, проводит стратегию постепенной оккупации суверенной территории Армении. Баку стремится получить контроль над восемью селами.
Его цель – полностью контролировать армянское государство и объединить Азербайджан с Турцией. Претендуя на контроль над стратегическими точками Армении, Азербайджан моделирует свою политику на примере создания израильских поселений в Палестине. Угроза Армении стала актуальной и требует немедленного и скоординированного внимания международного сообщества. Крайне необходимы срочные действия, чтобы предотвратить еще один случай территориальной оккупации и геноцида, подобный тому, что произошел в Нагорном Карабахе».
Фонд «Татоян»: Процесс демаркации в принципиальном плане противоречит ее международно утвержденной сути
Доклад будет направлен в международные организации…
Эрдоган:  Анкара приветствует прогресс в армяно-азербайджанских переговорах
В сообщении говорится, что Анкара приветствует недавние позитивные события между Азербайджаном и Арменией и считает подписание…
МИД: Демаркация должна проводиться лишь на основании документов, имеющих незыблемую правовую основу
Наше однозначное решение заключается в том, что процесс делимитации государственной…
Советники Байдена и Эрдогана подчеркнули важность мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном
Они подчеркнули важность мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также приветствовали улучшение отношений между Турцией…
Жители села Киранц сносят дома, которые перейдут под контроль азербайджанцев
Киранцев предупредили о том, что до 24 июня необходимо освободить дома…
Джо Байден: Мирное соглашение между Баку и Ереваном преобразит Южный Кавказ
В обращении Байдена отмечается, что региональная стабильность и взаимосвязанность являются приоритетами для США…