Վերջին օրերին իրավիճակն արեւելյան ճակատում սրվել է։ Ռուսական զորքերը ակտիվացրել են գրոհները եւ օգտագործում են տեխնիկա գրոհների համար, հայտնել է Ուկրաինայի ԶՈւ գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին իր Թելեգրամ-ալիքում, տեղեկացրել է «РБК-Украина»-ն։
Սիրսկին նշել է, որ ռուսական զորքերի հարձակողական գործողություններն ակտիվացել են Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունների անցկացումից հետո։
«Թշնամին ակտիվորեն գրոհում է մեր դիրքերը Լիմանի, Բախմուտի ուղղություններով։ Պոկրովսկի ուղղությամբ փորձում է ճեղքել մեր պաշտպանությունը՝ օգտագործելով տասնյակ տանկեր եւ ՀՄՄ-ներ»,- տեղեկացրել է Սիրսկին։
Նրա խոսքով՝ չոր եղանակը նպաստում է զրահատեխնիկայի օգտագործմանը ճակատում։ Եղանակը տանկերի համար հասանելի է դարձրել բաց տեղամասերի մի մասը։
«Չնայած զգալի կորուստներին՝ հակառակորսը ավելացնում է ջանքերը զրահատեխնիկայի օգտագործմամբ, ինչի շնորհիվ պարբերաբար հասնում է մարտավարական հաջողության»,- ընդգծել է նա։
Սիրսկին մարտական գործողությունների գոտի է մեկնել, լսել հակառակորդի գործողությունների մասին եզրակացությունները։ Ընդունվել են որոշումներ ՌԷՊ եւ ՀՕՊ միջոցների ուժեղացման մասին։
Սիրսկին նշել է, որ նորից բարձրացել է հակառակորդի հանդեպ տեխնիկական գերազանցության հասնելու հարցը զենքի բարձր տեխնոլոգիական տեսակների հարցում։
«Երկրորդ լուրջ խնդիրը զինծառայողների պատրաստման որակի բարձրացումն է, որպեսզի նրանք կարողանան առավելագույնս օգտագործել մարտական տեխնիկայի եւ արեւմտյան սպառազինությունների բոլոր հնարավորությունները»,- նշել է նա։

Ситуация на восточном фронте обострилась в последние дни. Российские войска  активизировали штурмы и используют технику для атак, заявил главнокомандующий ВС Украины Александр Сырский в своем Telegram-канале, передает РБК-Украина.
Главком ВСУ отметил, что наступательные действия российских войск активизировались после проведения в России президентских выборов.
«Враг активно атакует наши позиции на Лиманском, Бахмутском направлениях штурмовыми группами при поддержке бронетехники. На Покровском направлении пытается прорвать нашу оборону, используя десятки танков и БМП», - сообщил Сырский.
По его словам, сухая погода способствует использованию бронированной техники на фронте. Погода сделала танкодоступной большую часть открытых участков.
«Несмотря на значительные потери, противник наращивает усилия путем применения новых подразделений на бронетехнике, благодаря чему периодически добивается тактического успеха», - подчеркнул он.
Сырский отправился в зону боевых действий, заслушал выводы о характере действий противника. Были приняты решения, направленные на усиление наиболее проблемных участков обороны средствами РЭБ и ПВО. Также пополнены запасы дронов всех типов, противотанковых ракет, перемещены дополнительные резервы сил и средств.
Как отметил Сырский, снова встал вопрос достижения технического превосходства над противником в высокотехнологичных видах оружия.
«Второй серьезной проблемой является повышение качества подготовки военнослужащих, прежде всего пехотных подразделений для того, чтобы они могли максимально использовать все возможности боевой техники и западного вооружения», - считает Сырский.