Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոխեն Շմիդթը վստահ է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում չեն կեղծվի: Այդ մասին դեսպանը հայտնել է լրագրողների հետ զրույցում:
Հարցին, թե ինչ է սպասվում մեզ, եթե խորհրդարանական ընտրությունները կեղծվեն, Հանս Յոխեն Շմիդթը պատասխանել է. «Նախեւառաջ մենք պետք է որոշակի վստահությամբ ընդառաջ գնանք ընտրություններին: Գործադիր իշխանության, մասնավորապես նախագահի կողմից բազմիցս ընդգծվել է, որ ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի ընտրությունները համապատասխանեն միջազգային չափորոշիչներին, այդպիսով եկեք փորձենք վստահություն ունենալ ընտրությունների նկատմամբ»: Ըստ դեսպանի, լինելու են մեծ թվով միջազգային դիտորդներ, նաեւ տեղական դիտորդներ. «Հույս ունենանք, որ ընտրությունները լավ եւ արդար կլինեն»:
«Ինձ համար կարեւոր է, որ ընտրությունների ժամանակ բովանդակային հարցերը լինեն առաջին պլանում եւ ոչ թե պրոցեդուրալ հարցերի շուրջ վեճեր ծավալվեն, այն է` մեծամասնակա՞ն, թե՞ համամասնական: Խնդիրն առաջնահերթ կայանում է նրանում, որ բարելավվեն բնակչության սոցիալական եւ այլ պայմանները: Եւ տնտեսությունն այնպիսի կառուցվածքի բերել, որ կարողանա դիմագրավել համաշխարհային մարտահրավերներին»,- նշեց դեսպանն ու հավելեց. «Ինչպես գիտեք` Եվրամիության հետ տարվում են ասոցացման բանակցություններ, ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ, եւ անհրաժեշտ է, որ կառավարությունը բարեփոխումներ իրականացնի գործընթացը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու համար»:

YEREVAN. – German Ambassador Hans-Jochen Schmidt is confident that Armenia’s upcoming parliamentary elections will not be rigged. The Ambassador stated this to news reporters.
“[Armenia’s] Executive power numerously stressed that everything will be done so that the elections meet with international standards. So, let us try to have confidence toward the elections,” Schmidt said. As per the Ambassador, there will be a great number of international and local observers during the elections. “Let us have hope that the elections are good and fair.”
“What’s important for me is that the content issues be at the foreground during the elections. The primary matter is to improve the people’s social and other conditions; and to bring the economy to such structure that it can withstand the global challenges,” the German ambassador said and added: “Association talks and negotiations around the free trade agreement are underway with the European Union, and it is necessary for the [Armenian] Government to carry out reforms to successfully end the process.”