ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի Ջեֆերսոն քաղաքում հայազգի Ամբարօղլուի սպանության համար 34-ամյա Ռոնի Ֆեդոն մարտի 2-ին  դատապարտվել է 25  տարվա ազատազրկման:
Ֆեդոն հայտարարել էր, որ հունիսի 25-ին «Getty» ավտոլցակայնից գողացել է ըմպելիք եւ վիճակախաղի երկու տոմս: Ամբարօղլուն հետապնդել է նրանց` հասնելով վարորդի պատուհանին, սակայն Ֆեդոն քշել է մեքենան`հետը քաշ տալով 65-ամյա Ամբարօղլուին:Ամբարօղլուն կնոջ եւ երկու երեխաների հետ Նյու Ջերսի էր տեղափոխվել 12 տարի առաջ` Թուրքիայից:
Նա պատրաստվում էր տուն գնել եւ վերջերս էր իր ավագ  որդուն` Մուրադին քոլեջ ուղարկել:«Նա աշխատում էր օր ու գիշեր, որպեսզի մենք լավ վիճակում լինենք: Նա գիտեր, ինչ է նշանակում լինել հուսահատ եւ աղքատ, սակայն երբեք չէր վերցնի մեկ դրամ, եթե դա իրենը չէր», -դատարանում ասել է սպանվածի որդին:

A U.S. Armenian Murat Ambaroglu broke down in tears when he read the announcement on his father on Friday. His father was murdered on the family-owned gas station in Jefferson (New Jersey USA) last summer, NJ.com writes.
In Superior Court in Morristown Murat Ambaroglu told of his father that he had worked day and night in order for them to be well.
“He knew what it was to be poor and desperate, but he would never take a dime if it did not belong to him,” Murat said.
Ronnie Fedo, 34, from Lake Hopatcong confessed that on June 25, 2011 he stole an energy drink and two lottery tickets from Getty gas station in Jefferson. Ambaroglu chased him and reached to the driver’s window but Fedo kept driving dragging the 65-year-old man after him. Then he drove over Ambaroglu.
Judge Stuart Minkowitz sentenced Fedo to 25 years imprisonment in accordance with a plea deal. Fedo had a previous drug conviction.
Fedo must serve 85 percent of his sentence before he can be eligible for parole.
Ambaroglu had moved to this region with his family 12 years ago from Turkey. The Armenian had been planning to buy a house and had sent his son to college recently.