Թուրքական արժույթի՝ լիրայի եւ հայկական դրամի խորհրդանշանների նմանությունները թուրքական հասարակության մեջ մեծ արձագանք են գտել, որից հետո թուրք լրագրողները մեկնաբանության համար դիմել են հայկական դրամի խորհրդանշանի ստեղծող Կարեն Կոմենդարյանին:
Թուրքական Sabah-ի փոխանցմամբ՝  Կարեն Կոմենդարյանը նշել է, որ հայկական դրամի խորհրդանշանը ստեղծվել է 1995-ին եւ ներկայացնում է «դրամ» բառի «դ» տառը՝ ավելացրած 2 գծեր։ Նա նշել է, թե առաջին հայացքից  հայկական դրամի եւ թուրքական լիրայի խորհրդանշանները միմյանց նման են, սակայն թուրքական լիրայի խորհրդանշանի հիմքում ընկած է լատիներեն t տառը՝ ավելացրած 2 գծիկները։ «Այսինքն՝ 2 արժույթների խորհրդանշանների միակ նմանությունն այդ 2 գծերն են»,-ասել է Կարեն Կոմենդարյանը։
Կարեն Կոմենդարյանի մեկնաբանությունը տարածվել է թուրքական մի շարք լրատվական կայքերում։
Նշենք, որ Թուրքիայի կենտրոնական բանկի կողմից 2012-ի մարտի 1-ին հանդիսավոր կերպով ներկայացվել է թուրքական լիրայի խորհրդանշանը։ Սակայն թուրքական լիրայի խորհրդանշանի ներկայացումից հետո թուրքական մամուլում եւ սոցիալական ցանցերում բուռն քննարկումներ են ծավալվել, քանի որ լիրայի նոր խորհրդանշանը կրկնում է հայկական դրամի խորհրդանշանը։
«Երբ թուրքական լիրայի խորհրդանշանը շրջում ես, այն դառնում է հայկական դրամի խորհրդանշանը»,-գրում են թուրքական մամուլում։

Armenian government sues Armavia
March 06, 2012 | 00:04 The similarity between currency symbols of the Armenian dram and the Turkish lira was of great resonance in the Turkish society, as a result, Turkish media outlets turned inventor of the Armenian dram Karen Kamendaryan for comments.
According to Kamendaryan, the Armenian symbol was invented back in 1995, depicting Armenian letter ‘Դ’ (‘D’) with two lines crossing over it, Turkish Sabah reports. In the meantime, there is no similarity between the Armenian and the Turkish symbols, besides the two lines. As the Turkish one depicts the letter ‘L’ with two lines crossing over it.
As Armenian News-NEWS.am has earlier informed Central Bank of Turkey had presented solemnly the new symbol of the Turkish lira, which made a fuss among press and social networks users.