Թեհրանը հանդես է գալիս խաղաղ ճանապարհով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման օգտին` միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի պահպանման հիման վրա: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհին` Նախիջեւանում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարներ Էլմար Մամեդյարովի եւ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Սալեհին ընդգծել է, որ Իրանը ցանկանում է տարածաշրջանում կայունություն եւ խաղաղություն վերականգնել:
«Իրանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ պատմական կապերն անսասան են: Մենք միեւնույն ծառի ճյուղերն ենք: Մեր երկրներից յուրաքանչյուրի «մարմնում» միասնական հոգի է: Դա չի նշանակում, որ մեր միջեւ էական խնդիրներ չկան: Բայց մենք մշտապես խորհրդատվություններ ենք անցկացրել, որպեսզի մոտեցնենք դիրքորոշումները»,-նշել է Սալեհին:
Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան եւ Իրանը 170 միլիոնանոց բնակչությամբ կարող են ստեղծել միասնական մեծ եւ կարեւոր շուկա, հաղորդում է 1news.az-ը:

Тегеран выступает за урегулирование карабахского конфликта мирным путем на основе норм и принципов международного права. Об этом  заявил министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи в Нахичеване на совместной с главами МИД Азербайджана и Турции Эльмаром Мамедъяровым и Ахмедом Давудоглу пресс-конференции. Салехи подчеркнул, что Иран желает восстановления мира и стабильности в регионе.
«Исторические связи между Азербайджаном, Турцией и Ираном незыблемы. Мы - ветви одного дерева. В «телах» каждой из наших стран - единый дух. Это не говорит о том, что между нами нет никаких незначительных проблем. Но мы постоянно проводим консультации, чтобы сблизить позиции», - отметил Салехи.
Глава МИД Ирана отметил, что Азербайджан, Турция и Иран со 170-миллионным населением могут создать единый большой и важный рынок, сообщает 1news.az.