Ֆրանսիացի բարձրաստիճան պաշտոնյան արաբ լրագրողներին հավաքել է Փարիզում, որպեսզի հայտնի Ֆրանսիայի կառավարությունում եւ արտգործնախարարությունում վեճերի մասին` պայմանավորված Սիրիայի դեպքերով: Այդ մասին հաղորդում է ֆրանսիական «Réseau Voltaire» կայքը:
Նրա խոսքով` Դամասկոսում Ֆրանսիայի դեսպան Էրիկ Շեւալյեն, որին հետ էին կանչել Փարիզ, քննադատել է ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեին այն բանի համար, որ վերջինս  արհամարհել է  դեսպանատան զեկույցները եւ աղավաղել փաստերը` Սիրիայի գործերին զինված միջամտություն նախապատրաստելու նպատակով:
Ըստ տվյալների` Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նախորդ տարվա մարտին ստացել է դեսպանատան հաշվետվությունը Դերաա քաղաքում իրադրության մասին, որում ասվում էր հանգստության եւ կայունության վերականգնման մասին այն ժամանակ, երբ «Ալ Ջազիրա» եւ «France 24» հեռուստաալիքները հայտնում էին անկարգությունների եւ արյունահեղության մասին:
Դամասկոսում ֆրանսիական դեսպանի հետ հեռախոսազրույցում  Ալեն Ժյուպեն պահանջվել է ներկայացված հաշվետվությունների փոփոխություն եւ նրանցում Դերաայի  «արյունալի իրադարձությունների» մասին տեղեկությունների ընդգրկում: Հաղորդվում է, որ Դերաայում առաքելության ղեկավարը կապվել է նախարարի հետ, կրկնելով, որ չկան «արյունալի իրադարձություններ»: Այն ժամանակ նախարարն սպառնացել էր դեսպանին, եւ խոսակցությունն ավարտվել էր սառը տոնի վրա:
Ժյուպեի եւ Շեվալյեի միջեւ հարաբերությունները սրվել էին հաջորդ ամիսներին այն բանի հետ կապված, որ Ժյուպեն սկսել է  միանգամայն արհամարհել Դամասկոսում ֆրանսիական դեսպանի հաշվետվությունները, որոնք հաստատում էին, որ Սիրիայում կայունությունը խախտում են արտասահմանից աջակցություն ստացող զինված ահաբեկչական խմբերը:
Հաղորդվում է, որ Ալեն Ժյուպեն հակասության մեջ է մտել Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, մասնավորապես` Գլխավոր գրասենյակի ղեկավարի հետ:
Հոդվածի վերջում նշվում է, որ Ալեն Ժյուպեն Ֆրանսիայում հայտնվել է մեկուսացման մեջ եւ զրկվել իր քաղաքականության իրականացման միջոցներից, եթե, իհարկե, նախագահ Նիկոլա Սարկոզին չդրդի պատերազմի` նախագահի թեկնածուի իր վարկանիշը բարձրացնելու համար:

Высокопоставленный французский чиновник собрал арабских журналистов в Париже, чтобы сообщить о баталиях внутри правительства Франции и в Министерстве иностранных дел в связи с Сирией. Об этом сообщает французский сайт «Réseau Voltaire».
По его словам, посол Франции в Дамаске Эрик Шевалье, отозванный в Париж, выступил с критикой в адрес главы МИД Алена Жюппе за то, что тот игнорировал отчёты посольства и подтасовывал факты с целью подготовки вооруженного вмешательства в дела Сирии.
Согласно сведениям, МИД Франции в марте прошлого года получило отчёт посольства о положении в городе Дераа, в котором говорилось о восстановлении спокойствия и стабильности, в то время как телеканалы «Аль-Джазира» и «France 24» сообщали о беспорядках и кровопролитии.
В телефонном разговоре с французским послом в Дамаске Ален Жюппе потребовал изменения представленных отчётов и включения в них сведений о «кровавых событиях» в Дераа. Сообщается, что глава миссии в Дераа связался с министром, повторив, что нет «кровавых событий». Тогда министр пригрозил послу, и разговор завершился на ледяной ноте.
Отношения между Жюппе и Шевалье обострились в последующие месяцы в связи с тем, что Жюппе стал полностью игнорировать отчёты французского посла в Дамаске, подтверждающие, что стабильность в Сирии нарушают вооружённые террористические группы, пользующиеся поддержкой из-за рубежа.
Сообщается, что Ален Жюппе вступил в конфликт с высшими чинами Министерства обороны Франции, в частности, с начальником Генштаба.
В конце статьи отмечается, что Ален Жюппе оказался в изоляции во Франции и лишен средств для реализации своей политики, если, конечно, президент Николя Саркози не побудит к войне, чтобы поднять свой рейтинг кандидата в президенты.