«168 ժամ» թերթը գրում է. «Այստեղ կարեւորն այն է, որ առաջին անգամ է նման հայտարարություն հնչում նման մակարդակով։ Նման հայտարարությունը նշանակում է, որ Հայաստանը կամ ավելի կոշտ դիրքորոշում է որոշել ստանձնել, կամ կանաչ լույս է ստացել Մոսկվայից։ Այս երկու տարբերակներից ցանկացածի դեպքում էլ նույն արդյունքի մասին ենք խոսելու՝ Հայաստանն այլեւս որեւէ զիջման չի գնալու, այլ ճանապարհ չկա։
Հայերը տեսան, որ ինչ-որ առումով Ռուսաստանը չի շարունակելու թուլացնել Հայաստանին, եւ հայերը, բարեբախտաբար, օգտագործում են այդ հանգամանքը։
Հայերը, մեր տղաներն անցյալ տարի ցույց տվեցին, որ շատ զորավոր, շատ պինդ դիմադրություն կարող են ցույց տալ, եւ ռուսները ստիպված են այդ գործոնը հաշվի առնել»,-«168 ժամ» թերթի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին է ասել Ֆրանսիայի Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Կայծ Մինասյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հայտարարությանը, թե հայկական կողմն անհրաժեշտության դեպքում՝ կկիրառի Ադրբեջանի դեմ «Իսկանդեր» համակարգերը:
Կայծ Մինասյանը նշել է, որ ռուսական կողմի վերջին բոլոր հայտարարություններից պարզ դարձավ, որՀայաստանի տկարացումը չի ծառայում իրենց շահերին, փոքր-ինչ փոխվեց Ռուսաստանի վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ՝ ոչ միայն «Իսկանդերը» փոխադրելով, զենք մատակարարելով Հայաստանին, այլեւ փոխվեց Ռուսաստանի վերաբերմունքն ավելի լայն իմաստով»:

YEREVAN. – The important thing here is that this is the first time such a statement is made at such a level, according to 168 Zham (Hour) newspaper of the Republic of Armenia (RA).
“Such statement means that Armenia has either decided to take a tougher stance, or has received a ‘green light’ from Moscow. (…) Armenia will no longer go to any concessions.
‘“Armenians, our boys, last year showed that they can show very strong, very solid resistance, and the Russians have to take this factor into account,’ France’s Strategic Research Center analyst, Doctor of Political Sciences Kayts Minassian, told about this in an interview with the 168 Zham newspaper correspondent, reflecting on RA Defense Minister Vigen Sargsyan’s statement that, if needed, the Armenian side will use the [Russian] Iskander [missile] systems against Azerbaijan.
“Kayts Minassian noted that it became clear from all the recent statements by the Russian side that the weakening of Armenia does not serve their interests. Russia’s attitude toward Armenia changed a little not only by transferring the Iskander, supplying weapons to Armenia, but Russia’s attitude changed in a broader sense,” wrote 168 Zham.