«Առավոտ» թերթը գրում է. «Ապրիլը դարձել է ջրբաժան Արցախի ռուսամետ տրամադրությունների եւ այդ վերաբերմունքի վերագնահատման արանքում: Եթե մինչեւ 2016 թ. ապրիլ գրեթե ողջ բնակչությունը համոզված էր, որ Ռուսաստանը մեր դաշնակիցն է եւ թույլ չի տա, որ մեզ վիրավորեն, ապա այսօր գրեթե բոլորը համոզված են մի բանում՝ չի կարելի վստահել Ռուսաստանին. ՌԴ-ն հակամարտությունում իր շահերն է հետապնդում:
Եվ ամենահետաքրքիրն այն է, որ մենք արդեն չենք էլ զարմանում, որ երբեմնի մեր ժողովրդի բարեկամ քաղաքական-հասարակական գործիչները, լրագրողները փոխում են իրենց վերաբերմունքը՝ ելնելով իրենց կամ իրենց երկրի շահերից: Այդ իսկ պատճառով ինձ եւ շատ ուրիշների համար Սոլովյովի հիմնավորումները անակնկալ չէին:
Ինձ եւ իմ ժողովրդին չի հետաքրքրում՝ կդավաճանի՞ Պուտինն Ալիեւին, թե՞ ոչ, ինձ հուզում է միայն մի բան՝ ինչպես ամրապնդել մեր ժողովրդի ոգին եւ ուժը, որպեսզի նրանք հեգնանքով արհամարհեն քաղաքական գործիչների նման տատանումները»,- «Առավոտ»-ին տված հարցազրույցում նշեց ղարաբաղցի իրավապաշտպան Կարեն Օհանջանյանը»:

YEREVAN. – “April [2016, when Azerbaijan had unleashed a large-scale military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh)] became a watershed between the pro-Russian moods of Artsakh and the reevaluation of this attitude.
“If until April 2016 almost the entire population [of Artsakh] was convinced that Russia is our ally and it will not permit that we get hurt, today almost everyone is sure of one thing: Russia can’t be trusted; the Russian Federation pursues its own interests in the [Karabakh] conflict.
“Me and my people don’t care whether or not [Russian President Vladimir] Putin will betray [Azerbaijan President Ilham] Aliyev. I care about only one thing: how to increase the spirit and strength of our people, so that they disregard with sarcasm such swings of politicians,” Karabakh human rights activist Karen Ohanjanyan told Aravot (Morning) newspaper of Armenia.