«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Ոչ միայն Արա Բաբլոյանն է ժամանակավոր ԱԺ նախագահ, այլեւ Միքայել Մելքումյանը՝ ԱԺ փոխնախագահ։ «Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ Սերժ Սարգսյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը ծրագրել են առավել ինտենսիվացնել համագործակցությունը, որն առավել տեսանելի կլինի ընթացիկ տարվա աշնանը, եւ ի վերջո կհանգեցնի 2018թ․ կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրման՝ ՀՀԿ-ԲՀԿ-ՀՅԴ ձեւաչափով։
Եթե ֆորս մաժորները բացառվեն, որեւէ պատճառ չի մնա, որ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը սկսի գործել 2018թ․ ապրիլի 10-ից, որի դեպքում Միքայել Մելքումյանը ավտոմատ կերպով ԱԺ նախագահի տեղակալի աթոռը պետք է փոխանցի արդեն միակ ընդդիմադիր «Ելք» դաշինքին»։

YEREVAN. – Zhamanak (Time) newspaper has learned that President and ruling Republican Party of Armenia (RPA) Chairman Serzh Sargsyan, and opposition Prosperous Armenia Party (PAP) Chairman, Tsarukyan Bloc leader and businessman MP Gagik Tsarukyan have planned to further intensify cooperation, and that this will become more visible in fall, when it eventually will lead to the signing of a new coalition memorandum—in the RPA-PAP-Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party format—in 2018.
“If we exclude the force majeure, there will be no remaining reason for the Serzh Sargsyan-led government not to start working as of April 10, 2018, in which case [Tsarukyan Bloc MP] Mikayel Melkumyan automatically will have to hand over the NA Deputy Speaker’s chair to the now sole [parliamentary] opposition Yelk [Way Out] bloc,” wrote Zhamanak.