«Փաստ» թերթը գրում է. «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՀ արտաքին քաղաքականության ոլորտում առաջիկայում լուրջ փոփոխություններ են սպասվում. իշխանությունները ձեռնամուխ են եղել արմատապես փոխել դեսպանների կադրային բանկը։
Բանն այն է, որ գործող իշխանությունը դժգոհ է արտաքին քաղաքականության պատասխանատուների աշխատանքից։ Մեր տեղեկություններով, մոտ մեկ տասնյակից ավելի դեսպաններ ու դեսպանատների բավականին երկարամյա աշխատակիցներ (կցորդներ, հյուպատոսներ ու դեսպանորդներ) առաջիկայում կազատվեն աշխատանքից։
Ի դեպ, դեսպանների աշխատանքից դժգոհելու հետ կապված իր դիտարկումներն օրերս ելույթներից մեկում ներկայացրել է նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ արտաքին քաղաքականության որոշ ներկայացուցիչներ զբաղված են տարբեր կոռուպցիոն հանցագործություններով եւ բիզնես գործունեությամբ։
Մենք տեղեկություն ունենք նաեւ, որ Փաշինյանը համապատասխան կառույցներին հորդորել է դեսպանների վերաբերյալ հատուկ զեկույցներ պատրաստել իրենց բոլոր ժամանակների գործունեության հետ կապված։ ԱԳՆ մեր աղբյուրը փոխանցել է, որ որոշ կրտսեր աշխատակիցների արդեն բանավոր զգուշացվել է «կամաց հավաքել իրենց իրերը»։
Մեր աղբյուրները պնդում են, որ վերջին մի քանի ամիսներին ակտիվ լոբբինգ է ընթանում տարբեր թեկնածուների այս կամ այն երկրում դեսպան կամ այլ պաշտոնների նշանակելու համար: «Ձեռքի հետ» նաեւ նախնական «քասթինգ» է իրականացվում»:

YEREVAN. – Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: According to Past newspaper’s information, major changes are expected in the sphere of RA foreign policy in the near future; the authorities have started to radically change the personnel bank of the ambassadors.
The thing is that the current halls of power are dissatisfied with the work of those responsible for foreign policy. According to our information, more than a dozen ambassadors and rather long-term employees of embassies (attachés, consuls and envoys) will be fired in the near future.
We also have information that [PM Nikol] Pashinyan has urged the relevant organizations to prepare special reports on the ambassadors, in connection with their activities of all times. Our source in the MFA [Ministry of Foreign Affairs] informed that some junior employees have already been verbally notified to "slowly collect their belongings."
Our sources claim that in the last few months there has been an active lobbying for various candidates to be appointed ambassadors or other positions in this or that country.