«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում բավականին լուրջ ու շատերի համար անսպասել կտրուկ զարգացումներ տեղի ունեցան Ամուլսարի շուրջ։ Ինչպես հայտնի է, մինչեւ իշխանության գալը Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, որ հանքի շուրջ ստեղծված անհասկանալի ու հակասական իրավիճակի հետ կապված պետք է հստակեցումներ իրականացնել։ Հիմա հենց հստակեցումների առումով խնդիրներ ունի իր իշխանությունը:
«Փաստ» թերթին տեղեկություններ են հասել, որ վերջին օրերին Ամուլսարում ընթացող գործընթացները նախապես ամբողջովին համաձայնեցված են իշխանությունների հետ, ավելին՝ ամեն ինչ ընթանում է նախապես մշակված ծրագրով։
Ըստ էության, կառավարությունը անցած երկու տարվա ընթացքում չկարողացավ, կամ, ավելի ճիշտ, ուղղակի չցանկացավ կարգավորել հանքի շուրջ ստեղծված իրադրությունը եւ հարցի հետ կապված հստակեցումներ մտցնել։
Մեր տեղեկություններով, Փաշինյանի թիմը նման քայլի է գնացել, քանի որ այլ պարագայում կա՛մ պետք է սեփական արժեքներին դավաճանեին՝ իրենց վարկանիշը իսպառ հողին հավասարեցնելու, գուցե նաեւ իշխանությունը վտանգելու գնով, կա՛մ վերահաստատելով, որ որոշողը ժողովուրդն է, նմանօրինակ զարգացումներ ապահովեին։
Ըստ մեր աղբյուրների, փաստացի «կանաչ լույս» է վառված «Լիդիանի» համար՝ հանքը շահագործելու առումով, սակայն դա ուղղակիորեն չի հայտարարվում, այլ որոշակի քայլերի հերթականություն է «գծված»:

YEREVAN. – Past daily of Armenia writes: Past newspaper has received information that the processes taking place at Amulsar [gold mine] in recent days have been fully agreed with the authorities in advance; moreover, everything is going according to a pre-designed plan.
In fact, during the past two years, the government has not been able, or, rather, simply did not wish to resolve the situation regarding the mine and to clarify in connection with the issue.
According to our information, [PM Nikol] Pashinyan's team took such a step because otherwise they would either had to betray their own values—at the cost of completely leveling their standing to the ground, perhaps also putting power at risk—or ensure similar developments, reaffirming that the people are the ones who decide.
According to our sources, in fact, a "green light" is lit for Lydian [Armenia company] in terms of operating the mine; but it is not announced directly, but a sequence of certain steps is "drawn."