«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Դեռ մեկ ամիս առաջ նշել էինք, որ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանի ղեկավարած «Համահայկական ճակատ» շարժումը, մեր ունեցած տեղեկություններով, շուտով կհայտարարի կուսակցություն դառնալու մասին:
Հավելել էինք, որ Կարապետյանի «ճամբարից» ժամկետները ճշտել չէր հաջողվել: Եվ ահա, երեկ հայտնի դարձավ, որ իսկապես Արշակ Կարապետյանը շուտով կուսակցություն կհիմնադրի։ Կուսակցությունը կրելու է շարժման անվանումը` «Համահայկական ճակատ»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, հիմնադիր համագումարը տեղի կունենա ապրիլի 5-ին, ժամը 18։00ին Armenia Marriott հյուրանոցի Տիգրան Մեծ սրահում։
Որպես «Համահայկական ճակատ» կուսակցության հիմնադրման պատճառ՝ նշվում են շարժման նկատմամբ հայ հանրության օրեցօր աճող հետաքրքրությունը, քաղաքական պայքարի փուլ մտնելու պատրաստակամությունը և շարժմանն աջակցող և անդամագրված հազարավոր քաղաքացիների առաջարկները»:

Газета «Паст» пишет: «Еще месяц назад мы отмечали, что движение «Всеармянский фронт», возглавляемое бывшим министром обороны РА Аршаком Карапетяном, по имеющейся у нас информации, вскоре объявит о том, что станет партией.
Мы добавили, что из «лагеря» Карапетяна сроки уточнить не удалось. И вот вчера стало известно, что действительно Аршак Карапетян вскоре создаст партию. Партия будет носить название движения - «Всеармянский фронт».
По информации газеты «Паст», учредительный съезд состоится 5 апреля в 18:00 в зале «Тигран Мец» гостиницы «Armenia Marriott». Причиной основания партии «Всеармянский фронт» отмечается растущий с каждым днем интерес армянской общественности к движению, готовность вступить в фазу политической борьбы и предложения тысяч граждан, поддерживающих движение и присоединившихся к нему».