Այսօր` ապրիլի 5-ին, տեղի է ունեցել Հայ ազգային կոնգրեսի` համամասնական եւ մեծամասնական ընտրակարգով ԱԺ պատգամավորի թեկնածուների, Կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչների եւ տարածքային կառույցների ղեկավարների համատեղ խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
ՀԱԿ-ից հայտնում են, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է ընտրություններին նախորդող շրջանի ներքաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել առաջիկա քարոզարշավին առնչվող խնդիրներին: Ելույթ են ունեցել նաեւ ՀԺԿ առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը, Կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը, պատգամավորի թեկնածուներ Գայանե Առուստամյանը, Սասուն Միքայելյանը, Գեւորգ Գեւորգյանը, Ռազմիկ Պետրոսյանը, Գուրգեն Եղիազարյանը, Դավիթ Մաթեւոսյանը, Մովսես Արիստակեսյանը, Ավետ Պողոսյանը, Վահագն Խաչատրյանը, Զարուհի Հովհաննիսյանը, Լիդա Մելիքյանը, Նիկոլ Փաշինյանը, Մերուժան Աբրահամյանը, Մյասնիկ Մալխասյանը, Վարազդատ Վարդազարյանը, Արա Նեդոլյանը, Երջանիկ Աբգարյանը, Մանուել Գասպարյանը, Զոյա Թադեւոսյանը:
Քննարկման հիմնական թեմաներն են եղել առաջիկա քարոզարշավի ռազմավարության եւ պատշաճ կազմակերպման, վարչախմբի կողմից իրականացվող կեղծիքների դեմ արդյունավետ պայքարի հետ կապված հարցեր:

Кандидаты от оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) по пропорциональной и мажоритарной системам, представители центрального офиса АНК и руководители территориальных структур 5 апреля провели совместное совещание, которое вел первый президент Армении, лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе АНК, Тер-Петросян представил политическую ситуацию перед выборами, коснулся вопросов предстоящей предвыборной кампании. На совещании выступили лидер Народной партии Армении Степан Демирчян, лидер партии «Республика» Арам Саркисян, координатор АНК Левон Зурабян, кандидаты в депутаты Гаяне Арустамян, Сасун Микаелян, Мовсес Аристакесян, Ваагн Хачатрян, Никол Пашинян, Меружан Абраамян, Мясник Малхасян, Зоя Тадевосян и другие.
«Основными вопросами повестки совещания стали стратегия предвыборной кампании, ее организация на должном уровне, эффективная борьба с фальсификациями со стороны режима», - говорится в сообщении пресс-службы АНК.