Բրիտանիայի իշխանությունները դիմել են նավթավերամշակման գործարաններին՝ կոչ անելով առավելագույնի հասցնելու ավիավառելիքի արտադրությունը՝ շարունակելով պատրաստվել հնարավոր ընդհատումներին և մատակարարումների ճկունության բարձրացմանը։ Դրա մասին հայտնել է էներգետիկայի նախարար Մայքլ Շենքսը։
Նման միջոցառումներ են ձեռնարկվում Իրանի հետ պատերազմի պատճառով ավիավառելիքի գների սպասվող աճի պայմաններում, ինչը կարող է լուրջ դժվարություններ ստեղծել ավիաընկերությունների համար զբոսաշրջային թեժ սեզոնին ընդառաջ։
Նախօրեին Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) ղեկավարը նախազգուշացրել է, որ ավիավառելիքի ճգնաժամը նախ կազդի Ասիայի երկրների վրա, այնուհետև կտարածվի Եվրոպայի, իսկ հետո՝ Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի վրա։

Власти Великобритании обратились к нефтеперерабатывающим заводам с призывом максимально нарастить производство авиационного топлива, продолжая подготовку к возможным перебоям и повышению гибкости поставок. Об этом сообщил министр энергетики Майкл Шэнкс.
Такие меры принимаются на фоне ожидаемого роста цен на авиатопливо из-за войны с Ираном, что может создать серьёзные трудности для авиакомпаний в преддверии пикового туристического сезона.
Накануне глава Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA) предупредил, что кризис с авиатопливом сначала затронет страны Азии, затем распространится на Европу, а после — на Африку и Латинскую Америку.