Իրանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները չեն մասնակցի Կանադայում ՖԻՖԱ-ի կոնգրեսին։ Դրա մասին հայտնում է կիսապաշտոնական «Tasnim» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Տորոնտոյի օդանավակայանում «ներգաղթի ծառայությունների անպատշաճ վարքագիծը»։
Ըստ գործակալության տվյալների՝ ֆեդերացիայի երեք ներկայացուցիչ՝ նախագահ Մեհդի Թաջը, գլխավոր քարտուղար Հեդայաթ Մոմբեինին և նրա տեղակալ Համեդ Մոմենին, ժամանել էին վիզաներով՝ միջոցառմանը մասնակցելու համար, սակայն շուտով ստիպված են եղել վերադառնալ մոտակա չվերթով։ Նշվում է, որ միջադեպը կապված է եղել սահմանապահ ծառայությունների գործողությունների և «Իրանի զինված ուժերի պատվավոր մարմիններից մեկի հասցեին հնչած վիրավորանքի» հետ։ Միջադեպի վերաբերյալ լրացուցիչ մանրամասներ չեն հաղորդվել:
ՖԻՖԱ-ի 76-րդ կոնգրեսն այս շաբաթ անցկացվում է Վանկուվերում։ Կանադան ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի հետ համատեղ կհյուրընկալի 2026 թվականի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը։

Representatives of the Football Federation of Iran will not attend the FIFA Congress in Canada, the semi-official Tasnim news agency reported, citing the “inappropriate behavior of immigration services” at Toronto airport.
According to the agency, three federation representatives arrived with visas to participate in the event but were soon forced to return on the next available flight. The federation president and deputy secretary general reportedly returned to Turkey after an incident involving border authorities and an alleged “insult to one of Iran’s armed forces branches.”
No further details were provided.
The FIFA Congress is taking place this week in Vancouver. Canada, together with the United States and Mexico, will host the 2026 FIFA World Cup.