ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերը կանգնեցրել են Իրանի հետ կապված 41 լցանավեր, որոնցում ընդհանուր առմամբ եղել է 69 մլն բարել նավթ, հայտարարել է ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար, ադմիրալ Բրեդ Կուպերը։
«Ներկայումս իրանական ռեժիմը չի կարող վաճառել 69 մլն բարել նավթ, որը տեղափոխում էին 41 լցանավերը։ Սա ավելի քան 6 մլրդ դոլար է, որից Իրանի ղեկավարությունը չի կարողանա օգտվել իր ֆինանսական շահի համար», - նշել է ադմիրալը։
Նա ընդգծել է, որ «շրջափակումը շատ արդյունավետ է, և ամերիկյան զորքերը վճռականության լի շարունակում են ապահովել դրա լիարժեք պահպանումը»։

ВМС США перехватили 41 связанный с Ираном танкер, на которых в общей сложности находилось 69 млн баррелей нефти, заявил глава Центрального командования ВС США (CENTCOM) адмирал Брэд Купер.
«В настоящее время иранский режим не может продать 69 млн баррелей нефти, которые перевозил 41 танкер. Это более чем $6 млрд, которыми руководство Ирана не сможет воспользоваться для своей финансовой выгоды», - отметил адмирал.
Он подчеркнул, что «блокада очень эффективна, и американские войска по-прежнему полны решимости обеспечить ее полное соблюдение».