Եվրոպական քաղաքական համայնքի այս գագաթնաժողովը պատմական է, քանի որ այն առաջին անգամ անցկացվում է Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանում՝ տեղափոխելով Հայաստանը Եվրոպայի սիրտը՝ այնտեղ, որտեղ նա պետք է լինի՝ հաշվի առնելով իր հնագույն պատմությունը։ Այս մասին մայիսի 4-ին Երևանում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան։
Նա հավելել է, որ այս գագաթնաժողովը պատմական է նաև այն պատճառով, որ հնարավոր է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ։ Այդ համաձայնության արդյունքում բարելավվել են նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները, իսկ տարածաշրջանը կանգնել է փոփոխությունների ուղու վրա։
Եվրոխորհրդի ղեկավարի կարծիքով՝ փոխկապակցված ռազմավարական արդյունաբերական ճյուղերը, շուկաները, տրանսպորտային միջանցքները, թվային ցանցերն ու էներգետիկ փոխկապակցվածությունն այսօր ավելին են, քան պարզապես արտադրանք։
«Դրանք ձևավորում են վստահություն, ստեղծում աշխատատեղեր և հնարավորություն տալիս հարևաններին կապեր հաստատել գործնական գործընկերության և համատեղ աճի շրջանակներում: Եվրոպական միությունը պատրաստ է դառնալ հուսալի գործընկեր և այս տեսլականը վերածել իրականության՝ ապահովելով ընթացիկ պահի անշրջելիությունը:
Խաղաղությունն ու հնարավորությունները կենսական նշանակություն ունեն Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման, արտաքին ազդեցության և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի համար: Հայկական ժողովրդավարության ապագան բացառապես Հայաստանի քաղաքացիների ձեռքերում է»,- ասել է նա:
Անտոնիու Կոշտան հավելել է, որ այս գագաթնաժողովը պատմական է ևս մեկ պատճառով. դրան առաջին անգամ հրավիրվել է ոչ եվրոպական գործընկեր՝ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին:
Նա նշել է, որ Եվրոպայի աշխարհաքաղաքական իրավիճակն այս պահին բնութագրվում է Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայով և Մերձավոր Արևելքի հակամարտությամբ։ Եվրոպան այսօր ձևավորում է իր անվտանգության «360 աստիճանի» տեսլականը»:
«Այդուհանդերձ, այժմյան աշխարհը միայն անկայունության աճող հանգույց չէ: Գոյություն ունի նաև երկրորդ կարևոր միտումը. աշխարհում զարգանում է բազմաբևեռությունը: Սա միտում է, որը պահանջում է բազմաբևեռ փոխգործակցություն՝ ուղղված խաղաղությանը և բոլոր մակարդակներում բարեկեցության ընդհանուր հնարավորությունների ձևավորմանը:
Կանադան ոչ միայն մեր տեսլականը կիսող կողմ է, այլև գործընկեր: Կանադան կիսում է Եվրոպայի անվտանգության գլոբալ՝ «360 աստիճանի» տեսլականը: Կանադան մեզ հետ միասին ձգտում է ստեղծել միջազգային կարգ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի վրա:
Հենց այդ պատճառով է Կանադան՝ որպես ոչ եվրոպական հյուր, առաջին անգամ մասնակցում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին»,- ասել է Կոշտան:

Мир и возможности имеют жизненно важное значение для укрепления демократии в Армении, для борьбы с внешним влиянием и дезинформацией...
Этот саммит Европейского политического сообщества является историческим, поскольку он впервые проходит на Южном Кавказе, в Армении, взяв Армению в сердце Европы, туда, где она именно должна быть, с учетом ее древней истории. Об этом 4 мая на проходящем в Ереване 8-ом саммите Европейского политического сообщества заявил председатель Европейского совета Антониу Кошта.
Он добавил, что этот саммит является историческим, поскольку он стал возможен благодаря соглашению между Арменией и Азербайджаном. Благодаря данному соглашению улучшились также отношения между Арменией и Турцией, регион стал на путь изменений.
По мнению главы Евросовета, взаимосвязанные стратегические промышленные отрасли, рынки, транспортные коридоры, цифровые сети и энергетическая взаимосвязанность сегодня больше, чем просто продукты.
«Они формируют доверие, создают рабочие места и дают возможность соседям выстраивать связи в рамках практического партнёрства и совместного роста. Европейский союз готов стать надёжным партнёром и превратить это видение в реальность, обеспечив необратимость текущего момента.
Мир и возможности имеют жизненно важное значение для укрепления демократии в Армении, для борьбы с внешним влиянием и дезинформацией. Будущее армянской демократии находится исключительно в руках граждан Армении», - сказал он.
Антониу Кошта добавил, что этот саммит является историческим еще по одной причине: на него впервые приглашен неевропейский партнер – премьер-министр Канады Марк Карни.
Он отметил, что геополитическая ситуация в Европе в настоящее время характеризуется российской агрессией против Украины и конфликтом на Ближнем Востоке, и Европа сегодня формирует ««360-градусное» видение своей безопасности».
«Однако мир сегодня — это не только растущий узел нестабильности. Существует и вторая важная тенденция: в мире развивается многополярность. Это тенденция, которая требует многополярного взаимодействия, направленного на мир и формирование общих возможностей процветания на всех уровнях.
Канада — это не просто сторона, разделяющая наше видение, но и партнёр. Канада разделяет глобальное «360-градусное» видение безопасности Европы. Канада вместе с нами стремится создать международный порядок, основанный на международном праве и международном гуманитарном праве.
Именно поэтому Канада впервые как неевропейский гость участвует в саммите Европейского политического сообщества», - сказал Кошта.