Անձամբ մոտեցել և բոլոր անհետ կորած տղաների ծնողների անունից Ֆրանսիայի նախագահին նամակ եմ փոխանցել, որտեղ խնդրել ենք միջնորդել, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մոտ բարձրաձայնի անհետ կորած տղաների խնդիրը։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 5-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց անհետ կորածի ծնող Լիպարիտ Սարգսյանը։
Նա պատմեց, որ մոտեցել է Մակրոնի անվտանգության աշխատակիցներին, մանրամասն ներկայացել, որ անհայտ կորածի ծնող է, և նամակը անձամբ, իր ձեռքով փոխանցել է Մակրոնին։
«Մակրոնը նամակը վերցնելուց առաջ արդեն տեղյակ էր, որ սպասում եմ իրեն։ Անվտանգության աշխատակիցները նամակը կարդացել էին, նկարել, ուղարկել անվտանգության պետին, համոզվել, որ նամակի բովանդակությունը ճիշտ է։ Մեծ սպասելիքներ ունենք, որ նամակը իր արդյունքը կտա»,- հավելեց Լիպարիտ Սարգսյանը։
Նշենք, որ Մակրոնին նամակը հանձնել են, երբ նա վերադարձել է հյուրանոցի մոտ առավոտյան վազքից հետո։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստան է ժամանել Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Այսօր Մակրոնը այցելելու է Գյումրի, որտեղ երեկոյան նաև համերգային ծրագիր է նախատեսված։

Я лично подошел и от имени родителей всех без вести пропавших парней передал письмо президенту Франции. В нем мы попросили его выступить посредником и поднять перед президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым вопрос без вести пропавших ребят. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am отец без вести пропавшего военнослужащего Липарит Саркисян.
По словам Саркисяна, он подошел к сотрудникам Службы безопасности президента Франции, представился и лично передал письмо Макрону.
«Еще до того, как взять письмо, Макрон уже знал, что я его жду. Сотрудники Службы безопасности прочитали письмо, сфотографировали его, отправили своему начальнику, убедились, что содержание письма корректное. У нас большие ожидания, что письмо даст результат», - отметил Саркисян.
Отметим, что письмо Макрону вручили тогда, когда он вернулся к гостинице после утренней пробежки.
Напомним, что президент Франции прибыл в Армению для участия в 8-м саммите Европейского политического сообщества. Сегодня Макрон посетит Гюмри, где вечером также запланирована концертная программа.