Անձամբ մոտեցել և բոլոր անհետ կորած տղաների ծնողների անունից Ֆրանսիայի նախագահին նամակ եմ փոխանցել, որտեղ խնդրել ենք միջնորդել, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մոտ բարձրաձայնի անհետ կորած տղաների խնդիրը։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 5-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց անհետ կորածի ծնող Լիպարիտ Սարգսյանը։
Նա պատմեց, որ մոտեցել է Մակրոնի անվտանգության աշխատակիցներին, մանրամասն ներկայացել, որ անհայտ կորածի ծնող է, և նամակը անձամբ, իր ձեռքով փոխանցել է Մակրոնին։
«Մակրոնը նամակը վերցնելուց առաջ արդեն տեղյակ էր, որ սպասում եմ իրեն։ Անվտանգության աշխատակիցները նամակը կարդացել էին, նկարել, ուղարկել անվտանգության պետին, համոզվել, որ նամակի բովանդակությունը ճիշտ է։ Մեծ սպասելիքներ ունենք, որ նամակը իր արդյունքը կտա»,- հավելեց Լիպարիտ Սարգսյանը։
Նշենք, որ Մակրոնին նամակը հանձնել են, երբ նա վերադարձել է հյուրանոցի մոտ առավոտյան վազքից հետո։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստան է ժամանել Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Այսօր Մակրոնը այցելելու է Գյումրի, որտեղ երեկոյան նաև համերգային ծրագիր է նախատեսված։

I personally approached and delivered a letter to the French president on behalf of the parents of all missing boys, in which we asked him to mediate to raise the issue of the missing boys with the president of Azerbaijan, Ilham Aliyev. Liparit Sargsyan, the parent of a missing Armenian soldier, told this to Armenian News-NEWS.am Tuesday.
Sargsyan said that he approached French President Emmanuel Macron's security officers, introduced himself in detail that he was the parent of a missing person, and that he delivered the letter to Macron personally, with his own hand.
"Before receiving the letter, Macron was already aware that I was waiting for him. The security officers had read the letter, photographed it, sent it to the head of security, made sure that the content of the letter was correct. We have high expectations that the letter will yield results," added Liparit Sargsyan.
Macron was handed the letter when he had returned to his hotel after a morning jog in downtown Yerevan, the capital of Armenia.
Emmanuel Macron has arrived in Armenia to attend the 8th summit of the European Political Community in Yerevan. Macron on Tuesday will visit Gyumri, where a concert is also scheduled for the evening.