Արաբական Միացյալ Էմիրությունները Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկն է Միջին Արևելքի և Ծոցի տարածաշրջանում։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 6–ին, արտաքին գործերի նախարարի առաջադեմ գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով տեղակալ Օմրան Անվար Շարաֆի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Նախագահի աշխատակազմից NEWS.am–ին հայտնում են, որ ՀՀ նախագահը, ողջունելով հյուրին Հանրապետության նախագահի նստավայրում, խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ ալ Նահյանին, վարչապետ Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումին և փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ ալ Նահյանին։ Նա նաև գոհունակությամբ ընդգծել է հյուրի մասնակցությունը «Երևանյան երկխոսություն» միջոցառմանը՝ կարևորելով ԱՄԷ ներկայացվածությունը։
Օմրան Անվար Շարաֆը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փոխանցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ ալ Նահյանի և վարչապետ Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումի, փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ ալ Նահյանի ջերմ ողջույնները՝ նաև իր երախտագիտությունը հայտնելով ջերմ հյուրընկալության կապակցությամբ։
Կողմերն ընդգծել են, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հանդիսանում է Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը Միջին Արևելքի և Ծոցի տարածաշրջանում։ Նշվել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը հետևողականորեն ընդլայնվում է՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներ։
Նախագահը կարևորել է երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում ակտիվ փոխգործակցությունը՝ գոհունակությամբ արձանագրելով երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությունը Հայաստանում և ԱՄԷ-ում անցկացվող միջազգային միջոցառումներին, ինչպես նաև հայաստանյան ներկայացուցիչների ներգրավվածությունը ԱՄԷ-ում կազմակերպվող միջազգային էքսպոներին և ոլորտային հարթակներին։
Հանդիպմանը քննարկվել է երկրների հարաբերությունների զարգացման ընթացքը՝ ընդգծելով վերջին տարիներին ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունն ու դրա շարունակական ընդլայնման միտումները տարբեր ոլորտներում։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել թվային ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորություններին՝ հատկապես արհեստական բանականության զարգացման, տվյալների կառավարման, նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման և գիտահետազոտական նախաձեռնությունների խթանման ուղղություններով։ Կարևորվել է նաև թվային ենթակառուցվածքների զարգացումը, «խելացի» լուծումների կիրառումը և փորձի փոխանակումը՝ միտված տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը։ Միաժամանակ ընդգծվել է ենթակառուցվածքների և հաղորդակցության բնագավառներում առկա համագործակցային ներուժի արդյունավետ իրացումը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման կարևոր ուղղություն։

Объединенные Арабские Эмираты являются одним из важных партнеров Армении на Ближнем Востоке и в регионе Персидского залива. Об этом заявил на встрече с заместителем министра иностранных дел по вопросам передовой науки и технологий Омраном Анваром Шарафом 6 мая президент Армении Ваагн Хачатурян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента республики, в ходе встречи Хачатурян попросил передать приветствия президенту Объединенных Арабских Эмиратов шейху Мохаммеду бен Заеду Аль Нахайяну, премьер-министру шейху Мохаммеду бен Рашиду Аль Мактуму и вице-премьеру, министру иностранных дел шейху Абдалле бен Заеду Аль Нахайяну. Он также с удовлетворением упомянул об участии гостя в мероприятии «Ереванский диалог», отметив важность представленности ОАЭ.
В свою очередь, Омран Анвар Шараф поблагодарил за прием и передал теплые приветствия президента Объединенных Арабских Эмиратов шейха Мохаммеда бен Заеда Аль Нахайяна, премьер-министра шейха Мохаммеда бен Рашида Аль Мактума, вице-премьера, министра иностранных дел шейха Абдаллы бен Заеда Аль Нахайяна, также выразив признательность за гостеприимство.
Стороны подчеркнули, что сотрудничество между двумя странами последовательно расширяется, охватывая различные сферы, представляющие взаимный интерес.
Хачатурян упомянул о важности активного взаимодействия в двустороннем и многостороннем форматах, с удовлетворением отметив участие делегаций двух стран в международных мероприятиях, проводимых в Армении и ОАЭ, а также вовлеченность армянских представителей в международные выставки и отраслевые площадки, организуемые в ОАЭ.
На встрече обсужден ход развития отношений между двумя странами. Особое внимание было уделено возможностям углубления сотрудничества в цифровой сфере, особенно по направлениям развития искусственного интеллекта, управления данными, внедрения инновационных технологий и стимулирования научно-исследовательских инициатив. Была также подчеркнута важность развития цифровых инфраструктур, применения «умных» решений и обмена опытом, направленных на повышение конкурентоспособности экономики.