Ադրբեջանը Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ պահանջներ չի ներկայացնում, բանակցությունների ընթացքում նման պայմաններ չեն դրվում, և այդպիսի պահանջ գոյություն չունի։ Այս մասին մայիսի 6-ին «Երևանյան երկխոսություն-2026» միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանի Սահմանադրությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների երկկողմ օրակարգի մաս չէ։ Միևնույն ժամանակ, ես անընդհատ լսում եմ, որ նրանք պատրաստ չեն ստորագրել և վավերացնել խաղաղության պայմանագիրը, եթե մենք չփոխենք Սահմանադրությունը։ Սակայն մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը Հայաստանի ներքին հարցն է, ներքին գործը։ Մենք, ամենայն հավանականությամբ, Սահմանադրության վերաբերյալ հանրաքվե կանցկացնենք, բայց այդ հարցը չենք քննարկում միջազգային գործընկերների հետ»,- նշել է Միրզոյանը։
«Մենք նախկինում միշտ կարծում էինք, թե ապրում ենք շատ բարդ ու վտանգավոր տարածաշրջանում, որտեղ մեր անկախությունն ու գոյությունը մշտապես կասկածի տակ են դրվել։ Եվ դա ճիշտ է՝ մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ, բայց խնդիրը միշտ եղել է այն, թե ինչպես այդ սպառնալիքը վերածել առավելության։ Եվ հենց դա ենք մենք հիմա փորձում անել Հայաստանում։ Խնդիրն այն է, թե ինչպես դառնալ կամուրջ, այլ ոչ թե խոչընդոտ։ Մենք հասկացանք, որ կարող ենք միացնել Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի, Հնդկաստանի, Չինաստանի հետ, և սա իր հերթին կարող է դառնալ ոչ միայն մեր գոյությունը և մեր ինքնիշխանությունը պահպանելու միջոց, այլև հետագա խաղաղ բարգավաճման լրացուցիչ երաշխիք։
Միևնույն ժամանակ, խաղաղությունը հնարավոր չէ կառուցել միայնակ. չի կարելի խաղաղություն հայտարարել և խաղաղ ապրել, երբ հարևաններդ քեզ թշնամի են համարում և ցանկանում են ոչնչացնել քեզ։ Հետևաբար, խնդիրն այնպիսի իրավիճակ ստեղծելն է, որում բոլոր հարևանները, բոլորը տարածաշրջանում և դրանից դուրս շահագրգռված լինեն խաղաղությամբ։
Հյուսիսում մենք ունենք Վրաստանը, որի հետ միշտ ունեցել ենք բարեկամական հարաբերություններ։ Հարավում ունենք Իրանը, որի հետ նույնպես միշտ ունեցել ենք բարեկամական հարաբերություններ ու համագործակցություն։ Արևմուտքում և արևելքում մենք ունենք Թուրքիան և Ադրբեջանը, և մենք տասնամյակներ շարունակ հակամարտել ենք Ադրբեջանի հետ. մենք փակ սահմաններ ունենք արևմուտքում և արևելքում։
Այնուամենայնիվ, մենք երկխոսություն ենք սկսել, մենք նախաստորագրել ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը։ Այն դեռ ստորագրված ու վավերացված չէ, բայց խաղաղությունն արդեն եկել է. մենք զոհեր չունենք, Ադրբեջանը հանել է իր տարածքով դեպի Հայաստան և Հայաստանից ապրանքների տեղափոխման արգելքը, մենք սկսել ենք երկկողմ առևտուր անել Ադրբեջանի հետ։ Մենք նավթամթերք ենք գնում Ադրբեջանից և որոշ ապրանքներ կվաճառենք ադրբեջանական ընկերություններին։
Միևնույն ժամանակ, ես չեմ ցանկանում որևէ բան չափազանցնել և չեմ կարող ասել, թե բոլոր հարցերը լուծված են։ Մենք արյունալի հակամարտություն ենք ունեցել։ Վերքերը դեռ շատ թարմ են, և երկու երկրների հասարակություններին իրական հաշտեցում է անհրաժեշտ։ Դեռ կան որոշ չլուծված հարցեր, (հատկապես մարդասիրական բնույթի) կապված պահվող անձանց և այլնի հետ։
Մենք պետք է մնանք արդեն իսկ գոյություն ունեցող կանոնների շրջանակում և հավատարիմ մնանք դրանց միջազգային հարաբերություններում։ Դրա հետ մեկտեղ պատմությունը զարգանում է, նոր իրավիճակները ծնում են նոր կարիքներ։ Մեզ մոտ խաղաղություն է հաստատվել, և մենք շատ շահագրգռված ենք այս մոդելն արտահանել այլ տարածաշրջաններ»,- ընդգծել է Միրզոյանը։

Azerbaijan does not make demands on amending the constitution of Armenia, such conditions are not set during the negotiations, and such a demand does not exist, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during the Yerevan Dialogue 2026 international forum Wednesday in the Armenian capital.
The constitution of Armenia is not part of the bilateral agenda of the negotiations between Armenia and Azerbaijan. At the same time, we constantly hear that Azerbaijan is not ready to sign and ratify the peace treaty if Armenia does not amend its constitution. However, Armenia believes that its constitution is its internal issue, an internal affair. Armenia will most likely hold a referendum on the constitution, but it does not discuss this matter with international partners, Mirzoyan noted.
People in Armenia used to always think that they live in a very complex and dangerous region, where their independence and existence are constantly under question; and that is true, partially or completely. But the task has always been how to turn that threat into an advantage. And that is exactly what they are trying to do in Armenia now. The task is how to become a bridge, not an obstacle. Armenia has realized that it can connect Europe with Central Asia, India, China, and this in turn can become not only a means of preserving Armenia’s existence and sovereignty, but also an additional guarantee of further peaceful prosperity, the Armenian FM added.
At the same time, peace cannot be built alone. You cannot declare peace and live in peace when your neighbors consider you an enemy and want to destroy you. Therefore, the task is to create a situation in which all neighbors, everyone in the region and beyond, are interested in peace, Mirzoyan said.
In the north, Armenia has Georgia, with which it has always had friendly relations. In the south, Armenia has Iran, with which it has also always had friendly relations and cooperation. In the west and the east, Armenia has Turkey and Azerbaijan, and Armenia has been fighting with Azerbaijan for decades, and has closed borders in the west and the east, the Armenian FM stated,
But Armenia has started a dialogue, has initialed a peace treaty with Azerbaijan. It has not yet been signed and ratified, but peace has already come. Armenia has no casualties, Azerbaijan has lifted its ban on the movement of goods to and from Armenia through its territory, and Armenia has started bilateral trade with Azerbaijan. Armenia buys oil products from Azerbaijan and will sell some goods to Azerbaijani companies, Mirzoyan noted.
At the same time, the Armenian FM said he does not want to exaggerate anything and cannot say that all issues have been resolved. They have had a bloody conflict, the wounds are still very fresh, and the societies of both countries need real reconciliation. There are still some unresolved issues—especially of a humanitarian nature—related to detained persons, etc., he added.
There is a need to remain within the framework of the existing rules and remain faithful to them in international relations. At the same time, history is developing, new situations give rise to new needs. Peace has been established in the region, and Armenia is very interested in exporting this model to other regions, Ararat Mirzoyan emphasized.