Մերձավոր Արևելքում պատերազմի սկսվելուց հետո Հնդկաստանը ակտիվորեն աշխատել է գործընկերների, հատկապես Իրանի և Հայաստանի հետ, որպեսզի ապահովի Իրանում մնացած հնդիկների անվտանգ դուրսբերումը։ Այդ մասին մայիսի 6-ին «Երևանյան երկխոսություն-2026» միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտարարել է Հնդկաստանի ԱԳՆ հյուպատոսական, անձնագրային-վիզային և արտասահմանյան գործերի քարտուղար Շրիպրիյա Ռանգանաթանը։
«Պատերազմի ժամանակ Իրանում արգելափակված են մնացել ավելի քան 2600 հնդիկներ։ Մեզ հաջողվել է ապահովել նրանց անվտանգ դուրսբերումը Հայաստանի միջոցով»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հարձակվել են Իրանի տարածքի վրա, ինչը հանգեցրել է ավերածությունների և մարդկային զոհերի։ Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելին և տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմական բազաներին։ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարձակման հետևանքով սպանվել են նաև Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Սեյեդ Խամենեին և երկրի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Մարտի 2-ին Իսրայելի դեմ պատերազմին միացել է նաև «Հեզբոլլահ» շարժումը։ Մարտի 23-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ բանակցային գործընթացի մեկնարկի մասին։

После начала войны на Ближнем Востоке Индия активно работала с партнерами, особенно в Иране и Армении, чтобы обеспечить безопасный выезд застрявших в Иране индийцев. Об этом во время международной конференции «Ереванский диалог-2026» 6 мая заявила секретарь по консульским, паспортно-визовым и зарубежным делам МИД Индии Шриприя Ранганатан.
«Когда началась война, в Иране оказались заблокированы более 2600 индийцев. Нам удалось обеспечить им безопасный выезд через Армению», — отметила она.
Напомним, что США и Израиль 28 февраля атаковали территорию Ирана, что привело к разрушениям и гибели людей. В ответ на это Иран нанес ракетные удары по Израилю и военным базам США в регионе. В результате атаки Израиля и США были также убиты Верховный лидер Ирана аятолла Али Сейед Хаменеи и другие высокопоставленные лица страны. 2 марта в войну против Израиля вступило и движение «Хезболла». 23 марта президент США Дональд Трамп заявил о начале переговорного процесса с Ираном.