Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանազատման գործընթացը հյուսիսից հարավ ուղղությամբ շարունակելու վերաբերյալ։ Այս մասին մայիսի 11-ին՝ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, հայտարարել է արձակուրդում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով գլխավորում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը։
«Մենք ընդունում ենք, որ ունենք օկուպացված տարածքների հարց, և դե յուրե այդ հարցը լուծված է»,- նշել է նա։
Փաշինյանը հղում է արել այն փաստին, որ 2024 թվականին Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել և վավերացրել են սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը, որտեղ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ընդունվել է որպես սահմանազատման հիմնարար սկզբունք։
«Սա նշանակում է, որ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանները պետք է դառնան երկու երկրների միջև պետական սահմաններ։ Լուծումը լինելու է հենց այդպիսին»,- պարզաբանել է նա։

Между Арменией и Азербайджаном достигнута договоренность о продолжении делимитации с севера на юг. Об этом во время предвыборной агитации 11 мая заявил находящийся в отпуске премьер-министр Армении Никол Пашинян, который возглавляет пропорциональный список кандидатов в депутаты ныне правящей в стране партии «Гражданский договор».
«Мы принимаем, что у нас есть вопрос оккупированных территорий, и де-юре этот вопрос решен», - отметил он.
Пашинян сослался на то, что в 2024 году Армения и Азербайджан подписали и ратифицировали регламент комиссии по делимитации границы, где Алма-Атинская декларация принята в качестве базового принципа для делимитации.
«Это означает, что границы Советской Армении и Советского Азербайджана должны стать границами между двумя странами. Решение будет таким», - пояснил он.