Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սահմանազատման գործընթացը հյուսիսից հարավ ուղղությամբ շարունակելու վերաբերյալ։ Այս մասին մայիսի 11-ին՝ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, հայտարարել է արձակուրդում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով գլխավորում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը։
«Մենք ընդունում ենք, որ ունենք օկուպացված տարածքների հարց, և դե յուրե այդ հարցը լուծված է»,- նշել է նա։
Փաշինյանը հղում է արել այն փաստին, որ 2024 թվականին Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել և վավերացրել են սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգը, որտեղ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ընդունվել է որպես սահմանազատման հիմնարար սկզբունք։
«Սա նշանակում է, որ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանները պետք է դառնան երկու երկրների միջև պետական սահմաններ։ Լուծումը լինելու է հենց այդպիսին»,- պարզաբանել է նա։

Armenia and Azerbaijan have reached an agreement to continue the border delimitation process from north to south. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is currently on vacation and heads the ruling Civil Contract party’s proportional representation list for the parliamentary election on June 7, told this to reporters Monday during the election campaign.
“We admit that we have an issue of occupied territories, and de jure this issue has been resolved,” Pashinyan added.
He made a reference to the fact that in 2024, Armenia and Azerbaijan had signed and ratified the regulations on the activities of the border delimitation commissions of the two countries—and where the Alma-Ata Declaration was adopted as the fundamental principle of this border delimitation.
“This means that the borders of [former] Soviet Armenia and [former] Soviet Azerbaijan should become state borders between the two countries. The solution will be exactly that," the Armenian PM added.