«Թրամփի ուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» նախագծի մեկնարկի հեռանկարները՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի հակամարտության ֆոնին, մռայլ են։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
«Մի շարք փորձագետներ կարծում են, որ իրանա-ամերիկյան հակամարտության ֆոնին «Թրամփի ուղու» մեկնարկի հեռանկարները մռայլ են։ Նշվում է, որ, բացի Իրանի կողմից իր հյուսիսային սահմաններին ԱՄՆ-ի ներկայության բացասական ընկալումից, Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա տանող երթուղու նկատմամբ ամերիկյան վերահսկողությունը, որի մաս պետք է դառնա «Թրամփի ուղին», կարող է անվստահություն առաջացնել նաև ասիական գործընկերների մոտ։ Իսկ առանց չինական և ռուսական բեռների նախագծում ներդրումները փոխհատուցելը չափազանց դժվար կլինի», — նշել է նա։
Կալուգինի խոսքով՝ այս հարցում կան նաև մի շարք օբյեկտիվ գործոններ, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել։ «Դրանք են՝ ռուս սահմանապահների ներկայությունը հայ-իրանական սահմանին, ռուսական ստանդարտի երկաթուղային գծի անցկացման անհրաժեշտությունը՝ դրա անխափան միացման համար ադրբեջանական գծին, մինչև 2038 թվականը գործող «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիան՝ հայկական երկաթուղային ցանցի կառավարման համար, Հայաստանի տարածքի ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքում», — շարունակել է դիվանագետը։
Ընդհանուր առմամբ, այս նախագիծը՝ որպես Ադրբեջանն ու Նախիջևանը Հայաստանի հարավով իրար կապող տարանցիկ ուղի, դատարկ տեղում չի առաջացել, ընդգծել է Կալուգինը։ «Դրա ի հայտ գալուն նախորդել է երկու տարվա քրտնաջան աշխատանք՝ Ռուսաստան — Ադրբեջան — Հայաստան ձևաչափի շրջանակում, այն է՝ փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը։ Դեռևս 2023 թվականին մենք շատ մոտ էինք այսպես կոչված Մեղրիի երթուղու մեկնարկին, որը պետք է ոչ միայն ապահովեր տարանցումը Հայաստանի հարավով դեպի Նախիջևան, այլև, ըստ էության, օղակի մեջ առներ հայկական և ադրբեջանական երկաթուղիները, — հավելել է նա։ — Սա հենց այն է, ինչին այսքան մեծ դժվարությամբ այժմ փորձում է հասնել Հայաստանը՝ հենվելով «Թրամփի ուղու» վրա։ Բայց խնդիրն այն է, որ հայ-ամերիկյան նախաձեռնությունը, ի տարբերություն «Մեղրիի երթուղու», ինքնաբերաբար չի նախատեսում հայկական և ադրբեջանական երկաթուղային ենթակառուցվածքների լիարժեք միացում։ Մեր մեղքը չէ, որ Երևանը 2023 թվականին միտումնավոր սառեցրեց եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը»։

Перспективы запуска проекта «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» в свете конфликта США и Ирана небезоблачны. Об этом заявил в интервью ТАСС директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Михаил Калугин.
«Ряд экспертов считает, что на фоне ирано-американского конфликта перспективы запуска «Дороги Трампа» небезоблачны. Отмечается, что, помимо негативного восприятия Ираном присутствия США на своих северных границах, американский контроль над маршрутом из Центральной Азии в Европу, частью которого призвана стать «Дорога Трампа», может вызывать недоверие и у азиатских партнеров. А без китайских и российских грузов окупить инвестиции в проект будет крайне сложно», — отметил он.
По словам Калугина, есть и некоторые объективные факторы в этом вопросе, которые необходимо учитывать. «Это присутствие российских пограничников на армяно-иранской границе, необходимость прокладки железнодорожной колеи российского стандарта для ее бесшовного соединения с азербайджанской, действующая до 2038 года концессия ЗАО «ЮКЖД» на управление армянской железнодорожной сетью, вхождение территории Армении в единое таможенное пространство ЕАЭС», — продолжил дипломат.
В целом же этот проект, как транзитный путь между основным Азербайджаном и Нахичеванью через юг Армении, возник не на пустом месте, подчеркнул Калугин. «Его появлению предшествовала двухлетняя кропотливая работа в рамках формата Россия — Азербайджан — Армения, а именно: трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров. Уже в 2023 году мы вплотную подошли к запуску так называемого Мегринского маршрута, который должен был не только обеспечить транзит через юг Армении в Нахичевань, но и, по сути, закольцевать армянские и азербайджанские железные дороги, — добавил он. — Это как раз то, чего так многотрудно пытается сейчас добиться Армения, опираясь на «Дорогу Трампа». Но проблема в том, что армяно-американская инициатива в отличие от «Мегринского маршрута» не предусматривает автоматически полноценную стыковку армянской и азербайджанской  железнодорожной инфраструктуры. Не наша вина, что Ереван в 2023 году сознательно заморозил работу трехсторонней рабочей группы».