Երևանը, կարծես, ուշադրություն չդարձրեց Վլադիմիր Զելենսկու՝ Մոսկվայի հասցեին արված նողկալի հարձակումներին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
«Անշուշտ, Մոսկվայում արձանագրել են Բրյուսելի կողմից ակնհայտորեն ներշնչված Վլադիմիր Զելենսկու այցը Երևան, նրա նողկալի հակառուսական հարձակումները, որոնք ընդունող հայկական կողմը ջանասիրաբար չէր նկատում», — նշել է դիվանագետը։
Կալուգինի խոսքով՝ Հայաստանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովների անցկացումը տեղավորվում է հայկական բնակչության համար գրավիչ եվրոպական «միրաժ» ստեղծելու տրամաբանության մեջ, հատկապես խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին։
«Այս տեսանկյունից ուշագրավ է մեկ հանգամանք։ Հայ-եվրոպական գագաթնաժողովի արդյունքներով հայտարարության մեջ նշվում է, ընդգծում եմ, Հայաստանի համար «հնարավոր ներդրումների» €2,5 մլրդ գումարը։ Դա ճիշտ նույն գումարն է, որը ԵՄ-ն խոստացել էր դեռ մի քանի տարի առաջ, բայց այդ ընթացքում այդպես էլ չի կարողացել գտնել», — ուշադրություն հրավիրեց դեպարտամենտի ղեկավարը։
«Այսինքն՝ եվրոպացիները փորձում են «վաճառել» այն, ինչ գոյություն չունի, և սա էլ՝ ոչ առաջին անգամ։ Կուրացնող «փայլի» հետևում չնկատվեց նաև այն, որ հայտարարության մեջ նշվում է համատեղ աշխատանքի կարևորությունը Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործումից հանելու ուղղությամբ՝ հանրապետության էներգամատակարարման հիմնասյուներից մեկի», — ավելացրեց դիվանագետը։
Ինչպես նշել է Կալուգինը, այս ամենը միայն հաստատում է, որ եվրոպացիների՝ իրենց, ինչպես իրենք են ասում, «հավասար գործընկերների» նկատմամբ մոլուցքային ուշադրության հետևում կանգնած է բացառապես ուտիլիտար մոտեցում, որի մասին բազմիցս խոսվել է։ «Բրյուսելում ոչ ոք անգամ չի մտածել Հայաստանի շահերի մասին, որը մինչև վերջերս ձգտում էր ուկրաինական ճգնաժամի հարցում հավասար հեռավորության դիրք զբաղեցնել։ Եվրոպացիները հանրապետություն են բերել իրենց ռուսաֆոբ օրակարգը և՝ կամա թե ակամա — «քաշել» են Երևանը դրա մեջ։ Ըստ էության, երկիրը ներգրավել են որպես իրենց քաղաքական նախագծերի հարմար հարթակ», — արձանագրել է դեպարտամենտի ղեկավարը։

It seems Yerevan did not pay attention Volodymyr Zelenskyy’s vile attacks on Moscow during his visit to Armenia. Mikhail Kalugin, Director of the Fourth CIS Department of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Russia, stated this in an interview with TASS.
"Of course, Moscow has recorded Volodymyr Zelenskyy’s visit to Yerevan [last week], which was clearly inspired by Brussels, and his vile anti-Russian attacks, which the host Armenian side diligently did not notice," the Russian diplomat noted.
According to Kalugin, the holding of the European Political Community and Armenia-EU summits in Armenia fits into the logic of creating an attractive European "mirage" for the Armenian population, especially ahead of the parliamentary elections.
"One circumstance is noteworthy from this point of view. The statement following the Armenian-European summit mentions, I emphasize, the amount of ‘possible investments’ for Armenia of €2.5 billion. This is exactly the same amount that the EU had promised a few years ago, but during that time it could not find,” the Russian MFA official said.
“That is, the Europeans are trying to ‘sell’ what does not exist, and this is not the first time. Behind the blinding ‘shine’ was also not noticed the fact that the statement mentions the importance of joint work to decommission the Metsamor Nuclear Power Plant [of Armenia], one of the pillars of the [Armenian] republic’s energy supply,” the Russian diplomat added.
As Kalugin noted, all this only confirms that behind the obsessive attention of the Europeans to their, as they say, “equal partners,” there is an exclusively utilitarian approach, which has been repeatedly talked about. "No one in Brussels even thought about the interests of Armenia, which until recently sought to occupy an equal distance position in the Ukrainian crisis. The Europeans brought their Russophobic agenda to the [Armenian] republic and, willy-nilly, ‘dragged’ Yerevan into it. In essence, they involved the country as a convenient platform for their political plans," the Russian MFA official noted.