Երևանը, կարծես, ուշադրություն չդարձրեց Վլադիմիր Զելենսկու՝ Մոսկվայի հասցեին արված նողկալի հարձակումներին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Կալուգինը։
«Անշուշտ, Մոսկվայում արձանագրել են Բրյուսելի կողմից ակնհայտորեն ներշնչված Վլադիմիր Զելենսկու այցը Երևան, նրա նողկալի հակառուսական հարձակումները, որոնք ընդունող հայկական կողմը ջանասիրաբար չէր նկատում», — նշել է դիվանագետը։
Կալուգինի խոսքով՝ Հայաստանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի և Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովների անցկացումը տեղավորվում է հայկական բնակչության համար գրավիչ եվրոպական «միրաժ» ստեղծելու տրամաբանության մեջ, հատկապես խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին։
«Այս տեսանկյունից ուշագրավ է մեկ հանգամանք։ Հայ-եվրոպական գագաթնաժողովի արդյունքներով հայտարարության մեջ նշվում է, ընդգծում եմ, Հայաստանի համար «հնարավոր ներդրումների» €2,5 մլրդ գումարը։ Դա ճիշտ նույն գումարն է, որը ԵՄ-ն խոստացել էր դեռ մի քանի տարի առաջ, բայց այդ ընթացքում այդպես էլ չի կարողացել գտնել», — ուշադրություն հրավիրեց դեպարտամենտի ղեկավարը։
«Այսինքն՝ եվրոպացիները փորձում են «վաճառել» այն, ինչ գոյություն չունի, և սա էլ՝ ոչ առաջին անգամ։ Կուրացնող «փայլի» հետևում չնկատվեց նաև այն, որ հայտարարության մեջ նշվում է համատեղ աշխատանքի կարևորությունը Մեծամորի ԱԷԿ-ի շահագործումից հանելու ուղղությամբ՝ հանրապետության էներգամատակարարման հիմնասյուներից մեկի», — ավելացրեց դիվանագետը։
Ինչպես նշել է Կալուգինը, այս ամենը միայն հաստատում է, որ եվրոպացիների՝ իրենց, ինչպես իրենք են ասում, «հավասար գործընկերների» նկատմամբ մոլուցքային ուշադրության հետևում կանգնած է բացառապես ուտիլիտար մոտեցում, որի մասին բազմիցս խոսվել է։ «Բրյուսելում ոչ ոք անգամ չի մտածել Հայաստանի շահերի մասին, որը մինչև վերջերս ձգտում էր ուկրաինական ճգնաժամի հարցում հավասար հեռավորության դիրք զբաղեցնել։ Եվրոպացիները հանրապետություն են բերել իրենց ռուսաֆոբ օրակարգը և՝ կամա թե ակամա — «քաշել» են Երևանը դրա մեջ։ Ըստ էության, երկիրը ներգրավել են որպես իրենց քաղաքական նախագծերի հարմար հարթակ», — արձանագրել է դեպարտամենտի ղեկավարը։

Ереван словно не обратил внимание на омерзительные выпады Владимира Зеленского в адрес Москвы во время визита в Армению. Об этом заявил в интервью ТАСС директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Михаил Калугин.
«Разумеется, отфиксировали в Москве явно инспирированный Брюсселем приезд в Ереван Владимира Зеленского, его омерзительные антироссийские выпады, которые принимающая армянская сторона старательно не замечала», — отметил дипломат.
По словам Калугина, проведение в Армении саммитов Европейского политического сообщества и Армения — ЕС укладывается в логику создания манящего европейского «миража» для армянского населения, особенно в канун парламентских выборов.
«С этой точки зрения показателен один момент. В заявлении по итогам армяно-эсовского саммита фигурирует сумма, подчеркиваю, «возможных инвестиций» в Армению в €2,5 млрд. Это ровно те же деньги, которые ЕС обещал еще несколько лет назад, но так за это время и не смог их найти», — обратил внимание глава департамента.
«То есть европейцы пытаются «продать» то, чего нет, так еще и не в первый раз. За слепящим «лоском» ускользнуло и то, что в заявлении отмечается важность совместной работы по выводу из эксплуатации Мецаморской АЭС — одного из опорных элементов энергообеспечения республики», — добавил дипломат.
Как указал Калугин, все это лишь подтверждает, что за навязчивым вниманием европейцев к своим, как они говорят, «равным партнерам» стоит исключительно утилитарный подход, о котором неоднократно говорилось. «В Брюсселе никто даже не задумался об интересах Армении, которая до последнего времени стремилась занимать равноудаленную позицию по украинскому кризису. Европейцы привезли в республику свою русофобскую повестку и — вольно или невольно — «подтянули» к ней Ереван. По сути, задействовали страну как удобную площадку для своих политических прожектов», — констатировал глава департамента.