Սա դատավարություն չէ, սա էթնոքաղաքական վենդետա է. Դավիթ Բաբայանը Բաքվի բանտից ուղերձ է հրապարակել
Ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը դիմել է բոլոր իրավապաշտպաններին և բարի կամքի մարդկանց։ Աուդիո հաղորդագրությունը NEWS.am-ին փոխանցվել է Դավիթ Բաբայանի ընտանիքի միջոցով, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Թանկագին հայրենակիցներ, աշխարհասփյուռ հայություն, բարի կամքի մարդիկ աշխարհով մեկ, իրավապաշտպաններ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ, լրագրողներ,
ստիպված դիմում եմ ձեզ, քանի որ այլ այլընտրանք պարզապես չունեմ, դուք գիտեք, որ մենք արդեն երեք տարի այստեղ ենք, դատական գործընթացներ են գնում և, իհարկե մեծ խախտումներով, բայց վերջին այդ խախտումներին գումարվել է ևս մեկը, անհետացել են այստեղ վերաքննիչ դատարան ուղղված իմ նամակ բողոքները, որպեսզի նաև վերաքննիչ դատարանում վերանայվի այս գործը, իսկ մենք ուզում ենք դիմել միջազգային դատարան։
Ինձ իմ փաստաբանն է դրա մասին տեղյակ պահել մայիսի 7-ին, ասելով, որ վերջին օրն է դիմումների հանձնման։ Դա, իհարկե, անակնկալ էր, քանի որ վերջին օրը պետք է լիներ փետրվարի 25-ը, իսկ փետրվարի 23-ին ես երկու դիմում ուղարկել եմ մեկուսարանից, մի հատ էլ նամակ մեկուսարանի պետի միջոցով, խնդրանքով, որ սա ուղարկեն։ Եվ այդ ամենը անհետացել է, չկա։ Ստիպված ևս մի նամակ եմ գրել, բայց չգիտեմ պատասխանը, հետևաբար չի բացառվում, որ փորձ անեն, որ թույլ չտան, որպեսզի ես դիմումներս ներկայացնեմ Վերաքննիչ դատարան։
Բացի դրանից, ապրիլի 21-ի մեկուսարանից բանտ տեղափոխվելու ժամանակառգրավվել է նաև իմ վերջին եղույթը առաջին ատյանի դատարանում, 2025–ի դեկտեմբերի 19-ին։ Սա նույնպես ոչ այլ ինչ է, քան քայլ ոչնչացնելու բոլոր քննադատական ելույթները։ Հետևաբար, խնդրում եմ բոլորդ սա ընդունեք որպես տեղեկություն, միջազգային դատարանին որպես ի վարույթ, իսկ միջազգային հանրությանը ի գիտություն, որովհետև մենք ուզում ենք իսկապես դիմել միջազգային դատարան։
Հետևաբար կոչ եմ անում համայն հայությանը և բարի կամքի մարդկանց օգնել մեզ այս հարցում։ Ես սա անում եմ հանուն արդարության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, հանուն իսկական խաղաղության, և կարծում եմ՝ սա միակ ճանապարհն է այս ուղղությամբ։ Հետևաբար նաև կխնդրեի որպեսզի պահանջեք, խնդրեք, որպեսզի մեր վերջին ելույթները ձեզ տրամադրեն նաև տեսանյութով, եթե արդեն չեն ոչնչացվել։
Իսկ հիմա ես կուզենայի հակիրճ ներկայացնել դատական գործընթացը, ո՞վ է իմանում վաղը ինչ կլինի հետս, որպեսզի դուք տեղյակ լինեք ընդհանուր առմամբ, ինչ է կատարվում։ Այս դատավարությունը, որ ընթանում է, իհարկե, շինծու է, խախտվում են կոպտորեն բոլոր նորմերը, մարդասիրության, արդարադատության, արդարության, միջազգային իրավունքի, իրենց սեփական օրենսդրությունը։ Ես կոչ եմ անում, որպեսզի մեր հայրենանվեր հայությունը միավորվի և պաշտպանենք մեր իրավունքները, որովհետև մենք դիմելու ենք միջազգային դատարան։ Իրենց բոլոր փաստարկները շինծու են, փուչիկ են, շատ թույլ են։ Այս դատավարությունը ոչ թե դատավարություն է, սա էթնոքաղաքական վենդետա է, էթնոքաղաքական լինչ է ուղղված մեր ժողովրդի անցյալին, ներկային և ապագային։
Այնքան շատ էին այդ չարաշահումները, խախտումները, որ նույնիսկ որոշ փաստաբաններ դրա մասին նշել են, հայտնելով, որ ժամանակը կգա, իրենց համար ամոթ կլինի այդ բոլոր խախտումների համար։ Ես կասեի նաև ցավոտ կլինի, որովհետև կան որոշ գաղափարներ, որոշ չգրված օրենքներ, գրված օրենքներ, հավատքի հետ կապված, որոնց խախտումը, այդ թվում, առավել ևս գիտակցաբար, կամավոր և հանդուգն որևէ մեկին չի ներվում երբևիցե։ Ես մեջբերել եմ նաև իրենց Ղուրանից մի ասացվածք, որտեղ ասվում է, որ Աստված չի սիրում հանդուգն և ինքնահավան, ինքնագոհ մարդկանց, և սա շատ կարևոր է։ Կարծում եմ, որ դա ունեցավ իր ազդեցությունը։
Այնքան շատ են այդ խախտումները, որ երբեմն նաև տրագիկոմեդիայի է հասնում։ Օրինակ, առաջին բանը, որ աչք է ծակում, դա այն է, որ մեղադրականում գրել են, որ ինձ մոտ խուզարկման ժամանակ հայտնաբերվել են երկու մետաղական իրեր՝ սպիտակ և դեղին գույնի, դրանք իմ ոսկյա վզնոցն է՝ խաչով և արծաթյա թզբեհը, երկուսն էլ ձեռքի աշխատանք է։ Հիմա դա նշում են որպես սպիտակ և դեղին գույնի ինչ-որ մետաղական իրեր։
Այնուհետև շատ հետաքրքիր է, այսպես կոչված, վկաների պարզաբանումները. մի վկա, որ ինձ առաջինը «ճանաչեց», ինձ ասաց՝ դու Վիտալի Բալասանյանն ես, քեզ լավ հիշում եմ, ծեծում էիր ինձ, խոշտանգում էիր։ Այնուհետև բոլորը ասեցին, որ նա այլ մարդ է, բայց սա չէր հանգստանում։ Իմ պաշտպանն ասաց, նա ինքը չի, սա պաշտպանին անպատվեց, հայ համարեց, հետո տեսավ, որ իրավիճակը բարդացել է, սկսեց ինչ-որ սիմուլյանտություն անել։
Մյուսը, որ ինձ «ճանաչեց», մի մարդ էր, որ ասում էր, որ ես իրեն խոշտանգում էի 1994 թվականի ձմռանը և ասում էր՝ չես փոխվել առհասարակ, հասակդ երկու մետր նույնն է, ոսկեգույն մորուքով, բեղերով և մազերով, ոչ մի ձևով չես փոխվել։ Դա էլ մեզ մատնանշելով ասում էր՝ մեզ ծեծում էին դաժան ձևով 93 թե 92 թվականին, կախել էինք գլուխը դեպի ներքև, յոթ օր պահել էինք այդ իրավիճակում, ծեծում էինք երկաթե ձողերով, ինչ-որ փայտերով։
Ես ասում եմ՝ նույնիսկ չղջիկները, որոնք միլիոնավոր տարիներ էվոլյուցիա են անցել, չեն կարող յոթ օր անընդմեջ կախված մնալ, ո՞նց ես դու կախված մնացել։ Հասկանու՞մ եք, նորմալ դատարանում պետք է առնվազն երեք պատասխան տրվի դրանց, կամ այդ մարդիկ պետք է ներողություն խնդրեն, կամ նրանց նկատմամբ պետք է բժշկական փորձաքննություն անել, միգուցե ինչ-որ խնդիրներ ունեն, կամ պետք է, որպես զրպարտություն համարեն և դատի տան։
Ոչ մի բան տեղի չունեցավ, հակառակը, նրանք գալիս էին բոլոր դատավարություններին, շատ ու շատ այլ նիստերի, և նրանց ցույց էին տալիս առաջին պլան, իրենց հեռուստատեսությանը։
Հետաքրքիր էր նաև այն, որ մի նախաքննության ժամանակ բերեցին և ցույց տվեցին ԼՂՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր Դավիթ Գալստյանի նկարը, ասեցին, որ սա հայտնի մաֆիոզ է, զենք էր վաճառում։ Ես ասեցի՝ այդ մարդը դրա հետ կապ չունի, հետո պարզվեց, որ սա այլ Դավիթ Գալստյան է՝ «պատրոն Դավո» կոչված անձը։ Բայց խնդիրն այն է, որ այդ պատգամավորի նկատմամբ արդեն 73 անձ վկայություն է տվել և անձամբ, իբրև թե տեսել են իրեն։ Երբ ես պատմեցի, նրանք խառնվեցին իրար, գնացին, մոտ երկու ժամ հետո եկան, ասեցին փոխել ենք, կասեք, որ դուք փրկել եք Դավիթ Գալստյանի կյանքը։
Երբ մեզ մեղադրում էին տնտեսական ապօրինի գործունեության մեջ, ասում էին, որ չճանաչված պետությունները ապօրինի կազմավորում են և նրանց հետ տնտեսապես կապ ունենալ արդեն ինքնին հանցագործություն է։ Բայց ի՞նչ է տեղի ունեցել, դատավարության ժամանակ այդ թարգմանության սինխրոն սարքը պատրաստված է եղել Թայվանում։ Այսինքն իրենք դատում են անջատողականների, օգտագործելով անջատողական երկրի տեխնիկան, բայց ասում են, որ չի կարելի այդ պետությունների հետ կապ պահպանել։ Սա այն դեպքում, որ իրենց ղեկավարությունը միայն 2025 թվականին երկու անգամ է Չինաստան այցելել և այնտեղ հայտարարել, որ Թայվանը ճանաչում է Չինաստանի մաս։
Ես սա պատմում եմ փաստերից ելնելով, սա է իրավիճակը։ Կարծում եմ՝ կա պետական, աշխարհաքաղաքական ատելություն, ես դա մատնանշել եմ նաև իմ ելույթներում։
Հասարակ մարդիկ կապ չունեն, մարդիկ նորմալ են ամեն տեղ, և այստեղ իրոք շատ մարդ ենք տեսել, նաև շատ նորմալ մարդիկ, որոնք մեզ լավ են վերաբերվել։ Ընդհանրապես չկա վատ ազգ, դրա համար ես երախտապարտ եմ բոլոր նորմալ մարդկանց։ Հետևաբար ճշմարտությունը պետք է ասենք այնպիսին, ինչպիսին կա։ Մենք ուզում ենք, որ արդարություն լինի, դրա համար ներկայացնում ենք այս ամենը նաև միջազգային հանրությանը։
Օգտվելով առիթից ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր բարեկամներին, որոնք այս տարիների ընթացքում մեր կողքին էին, թե հայրենիքում, թե սփյուռքում, թե մեր բարեկամները աշխարհով մեկ տարբեր երկրներում, որոնք նույնիսկ ունեն իրար հետ լուրջ խնդիրներ։ Հատկապես ակտիվ է Եվրոպան, Ամերիկան, և դա շատ լավ է։
Պինդ եղեք, մեզ մոտ այս պահի դրությամբ դեռևս ամեն ինչ նորմալ է և բանտում և այլն։ Շատ շնորհակալություն, որովհետև այդ պայքարը ոչ միայն մեզ համար է, դա արդարության, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության համար է»,– հայտարարեց Դավիթ Բաբայանը։

Nagorno-Karabakh former foreign minister David Babayan, who is in Azerbaijani captivity, has appealed to all human rights activists and people of goodwill. Babayan's respective audio message was transmitted to Armenian News-NEWS.am through his family, and we present below the English translation of his message.
"Dear compatriots, Armenians around the world, people of goodwill around the world, human rights activists, human rights defenders, journalists:
I am forced to appeal to you, because I simply have no other alternative. You know that we have been here [in Azerbaijani capital Baku prisons] for three years, legal proceedings are underway and, of course, with major violations. But the latest of those violations have been joined by another one: my letter of appeals to the [Azerbaijani] court of appeals here have disappeared, so that this case can also be reviewed in the court of appeals, and we want to appeal to an international court.
My lawyer informed me about it on May 7, saying that it is the last day to submit petitions. Of course, it was a surprise, because the last day was supposed to be February 25, and on February 23, I sent two petitions from the isolation ward, and one letter through the head of the isolation ward, with a request to send this. And all of that has disappeared, it's gone! I had to write another letter, but I don't know the answer. So, it's not ruled out that they will try to prevent me from submitting my petitions to the court of appeals.
In addition, during the transfer from the isolation cell to the prison on April 21, my last speech in the court of first instance, on December 19, 2025, was also confiscated. This is also nothing more than a step to destroy all critical speeches. Therefore, I ask you all to accept this as information, to the international court—as a proceeding, and to the international community—for your information, because we really want to appeal to the international court.
Therefore, I call on all Armenians and people of good will to help us in this matter. I am doing this for the sake of justice, democracy, the protection of human rights, for the sake of true peace, and I believe this is the only way in this direction. Therefore, I would also ask you to demand, ask, that our last speeches be provided to you also on video, if they have not already been destroyed.
And now I would like to briefly present the judicial process. Who knows what will happen to me tomorrow, so that you are aware of what is happening in general. This trial that is underway [in Baku] is, of course, fabricated, all norms of humanity, justice, fairness, international law, their own legislation are being grossly violated. I call on our patriotic Armenians to unite and defend our rights, because we will petition to an international court. All their [i.e. Azerbaijan’s] arguments are fabricated, they are empty, they are very weak. This trial is not a trial, this is an ethno-political vendetta, an ethno-political lynching directed at the past, present, and future of our [i.e. Armenian] people.
There were so many of these abuses, violations, that even some lawyers have noted about it, stating that the time will come [when] they will be ashamed of all these violations. I would also say that it will be painful, because there are some ideas, some unwritten laws, written laws, related to faith, the violation of which, including especially knowingly, voluntarily and arrogantly, is never forgiven to anyone. I also quoted a saying from their Quran, where it says that God does not love arrogant and self-righteous, self-satisfied people, and this is very important. I think that had its effect.
There are so many of these violations [in the aforesaid trial] that sometimes it even reaches tragicomedy. For example, the first thing that catches the eye is that they wrote in the indictment that during my search, two metal objects were found, white and yellow; they are my gold necklace with a cross and a silver tzbekh; both are handmade. Now they note it as some kind of metal objects of white and yellow.
Then explanations of the so-called ‘witnesses’ are very interesting. A witness who first ‘recognized’ me told me, ‘You are Vitali Balasanyan, I remember you well, you used to beat me, you used to torture [me].’ Then everyone said that he was another person, but he did not rest. My defense attorney said that he was not him, he disrespected the defense attorney, considered him Armenian, then he saw that the situation had become complicated, he started to pretend.
The other one who ‘recognized’ me was a man who was saying that I had tortured him in the winter of 1994 and was saying, ‘You haven’t changed at all, you’re the same two meters tall, with a golden beard, mustache and hair; you haven’t changed in any way.’ He also pointing to us, was saying, ‘They beat us brutally in [19]93 and [19]92, we were hanging our heads down,’ we were keeping them in that position for seven days, we were beating them with iron rods, some kind of sticks.’
I say, ‘Even bats, which have evolved for millions of years, can't stay hanging for seven days in a row, how did you stay hanging [for seven days in a row]?’ Do you understand, in a normal court, at least three answers should be given to them: either these people should apologize, or they should be medically examined, maybe they have some problems, or they should be considered slander and sued.
Nothing happened. On the contrary, they were coming to all the trials, many, many other sessions, and they were being shown in the foreground, on their television.
It was also interesting that during the investigation, they brought and showed a picture of Davit Galstyan, an MP of the NKR [(Nagorno-Karabakh Republic] National Assembly, said that he was a famous mafioso, he was selling weapons. I said this person had nothing to do with it, then it turned out that this was another Davit Galstyan, the person called ‘Patron Davo.’ But the problem is that 73 people have already testified against that MP and allegedly saw him personally. When I told [them], they got confused, went. About two hours later they came [back], said that, ‘We have changed, you will say that you saved Davit Galstyan’s life.’
When they were accusing us of illegal economic activities, they were saying that unrecognized states are illegal entities, and having economic relations with them is a crime in itself. But what happened, during the trial, that simultaneous translation device was made in Taiwan. That is, they are trying ‘separatists’ using the equipment of a ‘separatist’ country, but they say that it is impossible to maintain relations with these states. This is despite the fact that their leadership visited China twice in 2025 alone and announced there that it recognizes Taiwan as part of China.
I’m telling this based on facts, this is the situation. I think there is state, geopolitical hatred, I have also pointed this out in my speeches.
Ordinary people have nothing to do with it, people are normal everywhere, and we have really seen a lot of people here [in Azerbaijan], also very normal people who have treated us well. In general, there is no bad nation, for that I am grateful to all normal people. Therefore, we must tell the truth as it is. We want that there be justice; that is why we are presenting all this to the international community also.
Taking [this] opportunity, I would like to also thank all our friends who have been by our side during these years, both in the homeland and in the [Armenian] diaspora, and our friends in various countries around the world, who even have serious problems with each other. Europe, America are especially active, and that is very good.
Be strong! At the moment everything is still normal at us, in prison, etc. Thank you very much, because this struggle is not only for us, it is for justice, human rights, democracy.”