«Կալուգացի Սամո (նկատի ունի «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին․ – խմբ.), դու օտարերկրյա լրտես ես, դու ինքդ չես հասկանում, թե ինչ ես անում, դու փորձում ես 300 հազար ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը մտցնել քաղաքական օրակարգ»։ Այս մասին մայիսի 15-ին նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի՝ արձակուրդում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը գլխավորում է ներկայում երկրում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը։
Նա հավաստիացրել է, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների օրակարգում, Հայաստանի օրակարգում և միջազգային օրակարգում նման հարց երբեք չի եղել։
«Այս անմիտ լրտեսները չպետք է ստանան ժողովրդի ձայները։ Պատերազմի եռագլուխ կուսակցությունը չպետք է ստանա խորհրդարան անցնելու համար անհրաժեշտ ձայները։ Այս մարդիկ այսօր միլիոնավոր դոլարներ են ծախսում այս հարցը Հայաստանի քաղաքական կյանք մտցնելու համար։ Այդպես գործում են միայն օտարերկրյա լրտեսները», - ավելացրել է Փաշինյանը։

«Калужец Само (имеет в виду лидера партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна. – Ред.), ты иностранный шпион, ты сам не понимаешь, что делаешь, ты пытаешься привнести вопрос возвращения 300 тысяч азербайджанцев в политическую повестку». Об этом во время предвыборной агитации 15 мая заявил находящийся в отпуске премьер-министр Армении Никол Пашинян, который возглавляет пропорциональный список кандидатов в депутаты ныне правящей в стране партии «Гражданский договор».
Он заверил, что в повестке отношений с Азербайджаном, в повестке Армении и в международной повестке такого вопроса никогда не было.
«Эти безмозглые шпионы не должны получить голоса народа. Трехглавая партия войны не должна получить голоса, необходимые для прохождения в парламент. Эти люди сегодня тратят миллионы долларов для привнесения этого вопроса в политическую жизнь Армении. Так действуют только иностранные шпионы», - добавил Пашинян.