Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ԱՄՆ-ի կողմից Բենդար Աբբասի օդանավակայանի ծայրամասում գտնվող օբյեկտին հասցված հարվածներին ի պատասխան հարձակում է իրականացրել ամերիկյան ռազմական բազայի վրա։ Համապատասխան հայտարարությամբ կորպուսը հանդես է եկել մայիսի 28-ին։
«Այս պատասխանը լուրջ նախազգուշացում է, որպեսզի թշնամին իմանա, որ հարձակումը անպատասխան չի մնա, և եթե այն կրկնվի, մեր պատասխանը կլինի ավելի վճռական», — հայտարարության հատվածն է մեջբերում Tasnim գործակալությունը իր Telegram-ալիքում։
Ինչպես նշել են ԻՀՊԿ-ում, հետևանքների պատասխանատվությունը կրում են ԱՄՆ-ը։
Reuters գործակալությունը մեկ օր առաջ հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ը հարվածներ է հասցրել չանվանված իրանական ռազմական օբյեկտի։ Ամերիկացի զինվորականները նաև որսացել և խոցել են մի քանի իրանական անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք նմանատիպ սպառնալիք էին ներկայացնում։
Ավելի ուշ Axios պորտալի լրագրող Բարակ Ռավիդը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը ոչնչացրել է Իրանի կողմից իբր արձակված չորս անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ)։ Նշվում է, որ, պաշտոնյայի խոսքով, ամերիկացի զինվորականները նաև գետնից հարձակվել են իրանական անօդաչուների արձակման համալիրի վրա։

Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана в ответ на удары США на объект на окраине аэропорта Бендар-Аббас совершил атаку на американскую военную базу. Соответствующее заявление корпус сделал 28 мая.
«Этот ответ является серьезным предупреждением, чтобы враг знал, что атака не останется без ответа, и если она повторится, наш ответ будет более решительным», — приводит фрагмент заявления агентство Tasnim в Telegram-канале.
Как отметили в КСИР, ответственность за последствия лежит на США.
Агентство Reuters днем ранее сообщало, что США нанесли удары по неназванному иранскому военному объекту. Американские военные также перехватили и сбили несколько иранских беспилотников, представлявших аналогичную угрозу.
Позднее журналист портала Axios Барак Равид заявил, что США уничтожили якобы выпущенные Ираном четыре беспилотных летательных аппарата (БПЛА). Отмечается, что, по словам чиновника, американские военные также атаковали иранский пусковой комплекс дронов на земле.