Ռուսաստանը տեսնում է, որ Երևանն աչք է փակում Արևմուտքի կողմից հակառուսական տրամադրություններ բորբոքելու բացահայտ արշավի վրա։ Այս մասին հերթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմը բացահայտորեն թույլ տալիս, որ Արևմուտքը նպատակաուղղված հակառուսական գործողություններ հրահրի։ Բառացիորեն ամեն օր հնչում են պնդումներ ու կեղծ լուրեր այն մասին, թե Մոսկվան իբր միջամտում է երկրի ներքին գործերին կամ հիբրիդային հարձակումներ գործում Հայաստանի դեմ։ Այս ամենին, բնականաբար, գումարվում է նաև լրտեսների փնտրտուքը», — նշել է դիվանագետը։
Այս համատեքստում նա հավելել է, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին Երևանի հանգստացնող հայտարարությունները լիովին հակասում են այն ամենին, ինչն այս օրերին ասվում և արվում է Հայաստանում ընթացող բուռն նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում։

Россия отмечает демонстративное попустительство Еревана целенаправленной кампании Запада по стимулированию антироссийских настроений. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Отмечаем демонстративное попустительство команды премьер-министра Армении Никола Воваевича Пашиняна целенаправленной кампании Запада по стимулированию антироссийских настроений. Буквально каждый день: это и утверждения, и вбросы о том, что Москва якобы вмешивается во внутренние дела республики, подвергает ее - даже до такого договорились - гибридным атакам. Все это, естественно, снабжается некоей шпиономанией», - указала дипломат.
В этом контексте она добавила, что успокаивающие заявления Еревана о российско-армянских отношениях «контрастируют и конфликтуют с тем, что мы видим и слышим в рамках бурной предвыборной агитации».