Գործող իշխանությունները Հայաստանի համար նախապատրաստել են Ուկրաինայի և Սահակաշվիլիի ժամանակվա Վրաստանի ճակատագիրը։ Սևան քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ դրա մասին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Քաղաքական գործիչն արձանագրել է, որ այս իշխանություններն արել են ամեն ինչ, որպեսզի քարոզարշավը վերածվի թույնով լցված քաղաքական գործընթացի, այն համակեն կեղծիքով ու ատելությամբ, և կրկին փորձել են քաղաքացիներին տրամադրել միմյանց դեմ։ Թունավորելով երկիրը՝ նրանք ավելի վատ բան են արել. Հայաստանը դրել են Ռուսաստանի և ԵՄ-ի հակասությունների խաչմերուկում։
«Ես բազմիցս ասել եմ, որ դա շատ վատ է երկրի համար։ Նրանք Հայաստանի համար ընտրել են Ուկրաինայի կամ Սահակաշվիլիի ժամանակվա Վրաստանի ճակատագիր։ Մեզ դա պետք չէ, և մենք մերժում ենք դա։ Ոչ ոք չի կարողանում հոդաբաշխ պատասխան տալ, թե ինչու է դա անհրաժեշտ։ Արդյունքներն արդեն տեսանելի են»,- նշել է քաղաքական գործիչը։
Նա փաստել է, որ այս գործընթացի շարունակությունը տանում է գյուղատնտեսության կործանմանը. «Հարյուր հազարավոր մարդիկ կտուժեն։ Ինչի՞ համար։ Որպեսզի Նիկոլը պահի՞ իր աթոռը»,- նկատել է Քոչարյանը՝ հիշեցնելով, որ Ռուսաստանում արդեն հայտարարում են գազի գինը երեք անգամ բարձրացնելու հնարավորության մասին։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է իշխանություններին գրողի ծոցն ուղարկել։ Քոչարյանն առաջարկել է սովորել Վրաստանից։ Հարևանները, Սահակաշվիլուց կշտացած՝ մերժեցին Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու փորձերը, ընտրեցին հավասարակշռված քաղաքականություն և խուսափեցին բազմաթիվ խնդիրներից։
«Նույնիսկ սեփական փորձից չեն սովորում։ Ավանտյուրիստը հանձնեց Արցախը, հետո ասաց, թե սխալվել է։ Եվ դա նրա վրա որևէ ձևով չանդրադարձավ»,- նշել է Քոչարյանը։ Նա հավելել է նաև, որ անհասկանալի «վաստակի» համար Փաշինյանի սպասարկումը հինգ անգամ գերազանցում է նրա նախորդների համար կատարված պետական ծախսերը։
«Բայց մի բան նա հիանալի է անում։ Իմ ժամանակ տուգանքները կազմում էին 3,5 միլիարդ դրամ։ Հիմա՝ 28 միլիարդ։ Փաշինյանը քաղաքացիներին դարձրել է տուգանքի մատերիալ։ Նայում է, թե էլ որտեղից կարող է քերթել, որպեսզի էլ ավելի մեծ վնաս հասցնի»,- նշել է քաղաքական գործիչը։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի մեկ խնդիր, և այն ունի անուն-ազգանուն՝ Նիկոլ Փաշինյան։

Нынешние власти уготовили для Армении судьбу Украины и Грузии времен Саакашвили. Об этом заявил второй президент Армении, кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян на встрече с жителями города Севан.
Политик констатировал, что эти власти сделали все, чтобы кампания стала наполненным ядом политическим процессом, наполнить ложью и ненавистью, вновь пытались настроить друг против друга граждан. Отравив страну, они сделали нечто похуже – поставили Армению на пересечение противоречий России и ЕС. «Я неоднократно говорил, что это очень плохо для страны. Они выбрали для Армении судьбу наподобие Украины или Грузию времен Саакашвили. Нам это не нужно и мы это отвергаем.
Никто не может дать вразумительный ответ, зачем это нужно. Результаты уже видны», - отметил политик. Он констатировал, что продолжение процесса ведет к уничтожению сельского хозяйства. «Сотни тысяч людей пострадают. Зачем? Чтобы Никол удержал кресло?», - заметил Кочарян, напомнив, что в России  уже заявляют о возможности повышения цены на газ втрое.
По его словам, необходимо отправить власти к чертям. Кочарян предложил учиться у Грузии. Соседи, нахлебавшись с Саакашвили, отвергли попытки открыть второй фронт против России, выбрали взвешенную политику и избежали многих проблем. «Не учатся даже на своем опыте. Авантюрист сдал Арцах, потом сказал, что ошибся. И на нем это никак не отразилось», - отметил Кочарян. Он также добавил, что за непонятные «заслуги» обслуживание Пашиняна в пять раз превышает  госзатраты на его предшественников.
«Но одно он делает превосходно. При мне штрафы составляли 3,5 млрд драмов. Сейчас 28 млрд. Пашинян сделал граждан материалом для штрафов. Смотрит, где еще можно содрать, чтобы нанести ущерб побольше», - отметил политик. Он подчеркнул, что у Армении одна проблема, у нее есть имя и фамилия - это Никол Пашинян.