2026 թվականի մայիսի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Հայաստանի դեմ ներկայացված երկու գանգատների (34245/23 և 13721/23) վերաբերյալ կայացրել է կարևոր վճիռ՝ արձանագրելով, որ դիմողների իրավունքները խախտվել են չափազանց երկարատև դատական վարույթների հետևանքով։
Այս առնչությամբ, Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Գործը վերաբերում է ոչ միայն կոնկրետ անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, այլև Հայաստանի դատական համակարգում առկա համակարգային խնդիրներին՝ գործերի քննության անհիմն ձգձգումներին և դրանց դեմ արդյունավետ իրավական պաշտպանության միջոցների բացակայությանը։
Դիմողները տարիներ շարունակ ներգրավված են եղել քաղաքացիական և վարչական դատավարություններում՝ առանց ողջամիտ ժամկետում վերջնական դատական ակտ ստանալու հնարավորության։ Ղազարյանները դիմել են Եվրոպական դատարան՝ պնդելով, որ Հայաստանի դատարաններում իրենց գործերի քննության չափազանց երկար՝ շուրջ ութ տարի տևողությունը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետով երաշխավորված՝ ողջամիտ ժամկետում դատաքննության իրավունքը։
Բացի այդ, դիմողները նշել են, որ այդ խախտումների դեմ բողոքարկելու և համարժեք փոխհատուցում ստանալու համար Հայաստանի օրենսդրությունը իրենց չի տրամադրում արդյունավետ ներպետական միջոց։
Դատարանում դիմողների ներկայացուցիչներն են «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն»-ի ղեկավար Սիրանուշ Սահակյանը և փաստաբան Կարեն Մելիքսեթյանը։ Դատարան ներկայացված փաստարկներով ընդգծվել է, որ երկարատև դատավարությունների հետևանքով առաջացած խնդիրները տարիներ շարունակ չեն ստացել արդյունավետ լուծում, իսկ պետության կողմից ձեռնարկված միջոցները կրել են ձևական բնույթ։
Դատարանի ուշադրությունը հրավիրվել է այն հանգամանքի վրա, որ երկարատև դատավարությունների խնդիրը Հայաստանում ունի համակարգային բնույթ։ Բարձրացվել են նաև մտահոգություններ այն մասին, որ որոշ դեպքերում համակարգում կատարված փոփոխություններն ունեցել են հատվածական բնույթ, իսկ կարգապահական պատասխանատվության կիրառումը՝ ընտրողական, մինչդեռ երկարատև դատավարությունների հիմնախնդիրը շարունակել է մնալ չլուծված։
Եվրոպական դատարանը եզրակացրել է, որ վարույթների տևողությունն ակնհայտորեն գերազանցել է «ողջամիտ ժամկետի» պահանջը։ Դատարանը նաև արձանագրել է, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված փոխհատուցման մեխանիզմն արդյունավետ չի գործում։
Այս վճիռը առանձնահատուկ նշանակություն ունի նաև մեկ այլ կարևոր հանգամանքով․ առաջին անգամ Հայաստանի վերաբերյալ կայացված վճռում Եվրոպական դատարանը ոչ միայն արձանագրել է խախտումները, այլև, հղում կատարելով Կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածին, հստակ նշել է, թե ինչպիսի միջոցներ պետք է ձեռնարկի պետությունը՝ խնդրի համակարգային լուծումն ապահովելու համար։
Դատարանը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել առաջնահերթ կարգով ստեղծել չափազանց երկարատև դատավարությունների վերաբերյալ բողոքների քննության համար նախատեսված հատուկ և արդյունավետ փոխհատուցման մեխանիզմ, որը կհամապատասխանի Եվրոպական դատարանի ձևավորած չափանիշներին։
Դատարանը նաև ընդգծել է, որ նման միջոցը պետք է կիրառելի լինի ոչ միայն ապագա խախտումների, այլև նախկինում տեղի ունեցած և դեռևս չհատուցված խախտումների նկատմամբ՝ հնարավորություն տալով արդյունավետ փոխհատուցում տրամադրել ինչպես դեռևս ընթացքի մեջ գտնվող, այնպես էլ արդեն ավարտված գործերով։
Այս վճիռը կարևոր քայլ է ոչ միայն կոնկրետ դիմողների իրավունքների վերականգնման, այլև Հայաստանի դատական համակարգում տարիներ շարունակ առկա համակարգային խնդրի հաղթահարման ուղղությամբ։

21 мая 2026 года Европейский суд по правам человека вынес важное решение по двум жалобам, поданным против Армении (34245/23 и 13721/23), зафиксировав, что права заявителей были нарушены вследствие чрезмерно длительных судебных разбирательств.
В этой связи в сообщении, распространенном Центром международного и сравнительного права, говорится: «Дело касается не только защиты прав конкретных лиц, но и системных проблем, существующих в судебной системе Армении, — необоснованных затягиваний рассмотрения дел и отсутствия эффективных средств правовой защиты от этого».
Заявители на протяжении многих лет были вовлечены в гражданские и административные судебные процессы, не имея возможности получить окончательный судебный акт в разумный срок. Казаряны обратились в Европейский суд, утверждая, что чрезмерная продолжительность рассмотрения их дел в судах Армении — около восьми лет — нарушила гарантированное пунктом 1 статьи 6 Европейской конвенции по правам человека право на судебное разбирательство в разумный срок.
Кроме того, заявители указали, что законодательство Армении не предоставляет им эффективного внутреннего средства для обжалования этих нарушений и получения адекватной компенсации.
Представителями заявителей в суде являются руководитель «Центра международного и сравнительного права» Сирануш Саакян и адвокат Карен Меликсетян. В представленных суду аргументах подчеркивалось, что проблемы, возникшие вследствие длительных судебных разбирательств, на протяжении многих лет не получали эффективного решения, а меры, предпринимаемые государством, носили формальный характер.
Внимание суда было обращено на то обстоятельство, что проблема длительных судебных разбирательств в Армении носит системный характер. Были также выражены опасения, что в некоторых случаях изменения, произведенные в системе, имели фрагментарный характер, а применение дисциплинарной ответственности — избирательный, тогда как проблема длительных судебных разбирательств продолжала оставаться нерешенной.
Европейский суд пришел к выводу, что продолжительность разбирательств явно превысила требование «разумного срока». Суд также констатировал, что предусмотренный законодательством Армении механизм компенсации не действует эффективно.
Это решение имеет особое значение и по еще одному важному обстоятельству: впервые в решении, вынесенном в отношении Армении, Европейский суд не только констатировал нарушения, но и, ссылаясь на статью 46 Конвенции, четко указал, какие меры должно принять государство для обеспечения системного решения проблемы.
Суд призвал власти Армении в первоочередном порядке создать специальный и эффективный компенсационный механизм, предназначенный для рассмотрения жалоб, касающихся чрезмерно длительных судебных разбирательств, который будет соответствовать стандартам, выработанным Европейским судом.
Суд также подчеркнул, что такое средство должно быть применимо не только к будущим нарушениям, но и к ранее имевшим место и все еще не компенсированным нарушениям, позволяя предоставлять эффективную компенсацию как по делам, все еще находящимся в производстве, так и по уже завершенным делам.
Это решение является важным шагом не только в направлении восстановления прав конкретных заявителей, но и в преодолении системной проблемы, существующей в судебной системе Армении на протяжении многих лет.