«Հաղթանակ» զբոսայգու «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի տարածքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանատան համագործակցությամբ հունիսի 21-ին նշվել է Յոգայի 12-րդ միջազգային օրը:
Միջոցառմանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան:
«Յոգան վաղուց դուրս է եկել ֆիզիկական շարժումների, սպորտի շարքից, և վերածվել է մարդու ներքին ներդաշնակության, հոգևոր հավասարակշռության և առողջ կենսակերպի համամարդկային խորհրդանիշի։ Յոգան դարերի ընթացքում պահպանել է իր կենսունակությունը և տարածվել աշխարհով մեկ, այդ թվում նաև Հայաստանում»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը՝ ընդգծելով վերջին տարիներին Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությնունների էականորեն զարգացումն ու ընդլայնումը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 2014 թվականին հունիսի 21-ը հռչակել է Յոգայի միջազգային օր: Հայաստանն այն 179 երկրների թվում էր, որոնք կողմ են քվեարկել այդ որոշմանը: 2015 թվականից սկսած՝ ողջ աշխարհում նշվում է Յոգայի միջազգային օրը: Յոգա նշանակում է միություն՝ մարդ անհատի և տիեզերքի էության միջև, հիմնական գաղափարն է՝ խաղաղություն, ոչ բռնությանը:
«Յոգան շատ ավելին է քան ֆիզիկական պատրաստակամությունը. այն հավիտենական փիլիսոփայություն է, որը սնուցում է մարմնի, մտքի և հոգու ներդաշնակությունը, միաժամանակ խթանելով բնության հետ էլ ավելի խորը կապը»,- ասել է Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան:
Միջոցառման ընթացքում յոգայի մասնագետները ներկաների և յոգայով հետաքրքրվողների մասնակցությամբ ցուցադրել են յոգայի տարբեր դիրքեր, մեկնաբանել դրանց նշանակությունը:

The 12th International Day of Yoga was celebrated Sunday in the territory of the “"Mother Armenia" Military History Museum in Yerevan’s Victory Park, in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia and the Embassy of India in Armenia.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, Artur Martirosyan, and the Ambassador of India to Armenia, Nilakshi Saha Sinha, also attended the event and delivered welcoming remarks..
Yoga has long gone beyond the realm of physical movements and sports, and has become a universal symbol of human inner harmony, spiritual balance and a healthy lifestyle. Yoga has maintained its vitality over the centuries and has spread throughout the world, including in Armenia, said the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, and underscored the significant development and expansion of relations between Armenia and India in recent years.
Yoga is much more than physical fitness. It is a timeless philosophy that nurtures the harmony of body, mind and soul, while fostering a deeper connection with nature, said Nilakshi Saha Sinha, Ambassador of India to Armenia.
During the event, yoga experts demonstrated various yoga postures and explained their significance to those in attendance and yoga enthusiasts.
In 2014, the UN General Assembly declared June 21 as the International Day of Yoga. Armenia was among the 179 countries that voted in favor of the respective resolution. Since 2015, International Day of Yoga has been celebrated all over the world. Yoga means union between the individual and the essence of the universe, and its main idea is peace and non-violence.