Գյումրի-Մոսկվա չվերթի ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Մախաչկալայի օդանավակայանում։ Այս մասին NEWS.am—ին հայտնեցին Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Գյումրիից Մոսկվա ուղևորվող մարդատար օդանավը, տագնապի ազդանշան տալուց հետո, ուղղորդվել է վայրէջք կատարել Մախաչկալայում։ Այդ մասին վկայում են Flightradar ծառայության տվյալներն ու օդանավակայանի առցանց ցուցատախտակը։ Boeing ինքնաթիռը Գյումրիից մեկնել է Երևանի ժամանակով 12:24-ին։ Թռիչքից մեկ ժամ չանցած՝ Դաղստանի տարածքի վրա, անձնակազմը տվել է general emergency ազդանշանը, որից հետո օդանավը սկսել է իջնել և իջել մոտ 3 հազար մետր բարձրության։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ օդանավը վերահասցեագրվել է Մախաչկալայի օդանավակայան։
ՔԱԿ-ից հայտնել են, որ օդանվաը Մախաչկալայում վայրէջքը կատարել է տեխնիկական պատճառներով։ Դրանց վերացումից հետո օդանավը կշարունակի ճանապարհը դեպի Մոսկվա։

The passenger plane en route from Gyumri, Armenia to Moscow, Russia has landed at the Makhachkala city airport of Russia, Armenian News-NEWS.am was told by the Civil Aviation Committee of Armenia.
The committee added that the plane landed in Makhachkala due to technical reasons. After they are resolved, the plane will continue its flight to Moscow.
It was earlier reported that a passenger plane flying from Gyumri to Moscow on Monday was diverted to Makhachkala after issuing emergency alert, as per the Flightradar service data and the Makhachkala airport’s online flight information
The Boeing plane had departed from Gyumri at 12:24 Armenia time. But less than an hour after takeoff, over the territory of Russia’s Republic of Dagestan, the crew issued a “general emergency” alert, after which the plane began to descended to an altitude of about 3,000 meters. Later it became known that the plane was redirected to the Makhachkala airport.