Ռուսական կողմը Երևանից որոշում է ակնկալում ՀԱՊԿ-ին անդամակցության հարցով։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է կազմակերպությունում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ քայլեր է ռուսական կողմն սպասում հայկական կողմից, նա նշել է. «Նրանք պետք է որոշում կայացնեն՝ մնո՞ւմ են կազմակերպությունում, թե՞ նախապատվությունը տալիս են այլ սցենարի»։
«Նրանք պետք է մեզ տեղյակ պահեն այդ մասին»,- ասել է Վասիլևը։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը Հայաստանի հետագա անդամակցության հարցը մանրակրկիտ քննարկվելու է կառույցի ղեկավարության կողմից։

The Russian side expects a decision from Armenia on the issue of membership in the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Russia’s permanent representative to the CSTO, Viktor Vasilyev, told RIA Novosti.
Responding to the question of what actions the Russian side expects from the Armenian side, Vasilyev noted: "They must make a decision: do they remain in the organization? Or do they give preference to a different scenario?"
"They must inform us about it," he added.
Earlier, Russia’s permanent representative to the CSTO had stated that the issue of Armenia's further membership in the Collective Security Treaty Organization will be thoroughly discussed by the leadership of the organization.