Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը հյուրընկալել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) առևտրային ներկայացուցիչ Ռիշան Չաուդհրիին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) ավագ մասնագետ Դեմնա Ձիրկվաձեին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Էդվարդ Էյքլերին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, ինչպես նաև Թուրքիայի տարածքով այլ երկրներ տարանցիկ փոխադրվող գյուղատնտեսական մթերքների, ծաղիկների արտահանման, բուսասանիտարական հավաստագրերի տրամադրման, ապրանքների հետագծելիության ապահովման, TRACES համակարգում տնտեսավարողների գրանցման, մթերքներում մնացորդային նյութերի առավելագույն թույլատրելի քանակի, լաբորատոր կարողությունների զարգացման վերաբերյալ հարցերը։
Կողմերը, դիտարկելով երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրները, ընդգծել են դրանց հաղթահարման ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացման կարևորությունը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել երկու երկրների լիազոր մարմինների միջև համագործակցությունը, ինչը կնպաստի առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը և շուկայի բազմակողմանի զարգացմանը։

Руководитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения (ИОБП) Тигран Петросян принял торгового представителя по сельскохозяйственным вопросам (USDA) Посольства США в Анкаре Ришана Чаудхри, старшего специалиста по сельскохозяйственным вопросам (USDA) Посольства США в Грузии Демну Дзирквадзе и главу экономического и коммерческого отдела Посольства США в Армении Эдварда Эйклера.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся экспорта из Армении в Соединенные Штаты Америки, а также транзитом через территорию Турции в другие страны сельскохозяйственной продукции и цветов. Были затронуты темы выдачи фитосанитарных сертификатов, обеспечения прослеживаемости товаров, регистрации хозяйствующих субъектов в системе TRACES, максимально допустимого уровня остаточных веществ в продуктах, а также развития лабораторных возможностей.
Стороны, рассмотрев проблемы, препятствующие развитию торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, подчеркнули важность реализации совместных шагов по их преодолению.
Была достигнута договоренность об углублении взаимодействия между компетентными органами двух стран, что содействует активизации товарооборота, укреплению экономических связей и всестороннему развитию рынка.