Իտալիան և Ֆրանսիան պայմանավորվել են կոալիցիա ստեղծել Լիբանանին աջակցություն ցուցաբերելու համար՝ այն բանից հետո, երբ ավարտվի Միավորված Ազգերի Կազմակերպության (ՄԱԿ) Ժամանակավոր ուժերի մանդատի ժամկետը։ Այս մասին հունիսի 25-ին Անտիբում կայացած գագաթաժողովի ավարտից հետո մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին։
«Լիբանանի ճգնաժամային իրավիճակում Իտալիան և Ֆրանսիան կարող են վճռորոշ դեր խաղալ։ ՄԱԿ առաքելությունը (ՄԱԿ Ժամանակավոր ուժերը Լիբանանում, UNIFIL) ավարտվում է տարվա վերջին, և մենք որոշել ենք կոալիցիա ստեղծել Լիբանանին աջակցելու և մշակել ծրագիր առաքելության ավարտից հետո գործելու համար», — հայտարարել է նա։
Ինչպես նշել է Մելոնին, առաջիկայում պետք է կազմակերպվի նաև միջազգային համաժողով Լիբանանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Քաղաքական գործիչը հավելել է, որ հիմնական նպատակը կլինի անվտանգության երաշխիքների ապահովումն «այսքան կարևոր տարածաշրջանում»։

Италия и Франция договорились о создании коалиции по оказанию поддержки Ливану после окончания срока действия Временных сил Организации Объединенных наций (ООН). Об этом 25 июня сообщила премьер-министр Италии Джорджа Мелони на пресс-конференции после завершения саммита в Антибе.
«В ситуации кризиса в Ливане Италия и Франция могут сыграть решающую роль. Миссия ООН (Временные силы ООН в Ливане, ВСООНЛ) завершается в конце года, и мы решили создать коалицию для поддержки Ливана и разработать план пост-ВСООНЛ», — заявила она.
Как отметила Мелони, в ближайшее время также должна быть организована международная конференция по ситуации в Ливане. Политик добавила, что основной целью будет обеспечение гарантий безопасности «в таком важном регионе».