Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին X սոցիալական ցանցում հայտնել է ֆրանսիացի իր գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ ունեցած զրույցի մասին, որը, ըստ Զելենսկու, լավատեղյակ է ընթացիկ դիվանագիտական հեռանկարների բոլոր մանրամասներին։
«Կարևոր է, որ բանակցություններում, Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու և խաղաղությունը առաջ մղելու ուղղությամբ մեր յուրաքանչյուր քայլը լինի առավելագույնս մանրակրկիտ նախապատրաստված և համակարգված առանցքային գործընկերների հետ», - նշել է Զելենսկին։
Ըստ Ուկրաինայի նախագահի, Կիևի դիրքորոշումն այն է, որ Եվրոպան պետք է լինի դիվանագիտական գործընթացի մաս, իսկ նրա ձայնը պետք է կշիռ ունենա։
«Իհարկե, ես նրան տեղեկացրել եմ ռազմաճակատում տիրող իրավիճակի և հիմնական սպառնալիքների մասին։ Ռուսաստանը անում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի շարունակի հրթիռային և անօդաչու հարվածները Ուկրաինայի տարածքի, մեր քաղաքների ու գյուղերի դեմ։
Մենք քննարկել ենք մեր պատասխան գործողությունների հնարավորությունները, մարդկանց կյանքերի պաշտպանության հարցը, ինչպես նաև հակաօդային պաշտպանության համակարգի լրացուցիչ ուժեղացման անհրաժեշտությունը։ Մենք մեծապես ապավինում ենք Ֆրանսիայի աջակցությանը և նրանից վճռական որոշումների ընդունմանը», - եզրափակել է նա։

Ukrainian President Volodymyr Zelensky said on the social network X that he had spoken with his French counterpart Emmanuel Macron, who, according to him, is well aware of all the details of the current diplomatic prospects.
"It is important that each of our steps in the negotiations, in applying pressure on Russia, and in advancing peace be prepared as thoroughly as possible and coordinated with key partners," Zelensky noted.
According to the President of Ukraine, Kyiv’s position is that Europe should be part of the diplomatic process and that its voice should carry weight.
"Of course, I informed him about the situation on the battlefield and the key threats. Russia is doing everything possible to continue missile and drone strikes on the territory of Ukraine, on our cities and villages.
We discussed the possibilities of our response actions, protecting people’s lives, as well as the need for additional strengthening of the air defense system. We are counting heavily on France’s support and on its adoption of decisive decisions," he concluded.