Հայաստանում «Մուլտի Սթոուն» քարամշակման գործարանի աշխատակիցները հուլիսի 14-ին կրկին դուրս են եկել փողոցային բողոքի ակցիայի՝ պահանջելով հանել պետական կնիքները և վերսկսել ձեռնարկության աշխատանքը։ Հավաքվածները հայտարարել են, որ հարկադիր պարապուրդի պատճառով զրկվել են իրենց եկամտի միակ աղբյուրից և ընտանիքները պահելու հնարավորությունից։
Ակցիայի մասնակիցներն ընդգծել են, որ իրենց գլխավոր և միակ պահանջը աշխատանքի օրինական իրավունքը վերադարձնելն է։ Բողոքողների խոսքով՝ իրենք ցանկանում են պարզապես աշխատել և ազնիվ ճանապարհով վաստակել իրենց ապրուստը, այլ ոչ թե պատանդ դառնալ վարչական կամ քաղաքական ճնշումներին։ Մարդիկ վրդովված են, որ հարյուրավոր ընտանիքներին աշխատատեղերով ապահովող հաջողակ արտադրությունը արգելափակվել է վերահսկող մարմինների որոշմամբ։
Հիշեցնենք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ձեռնարկություններում և առանձնատանը լայնածավալ խուզարկությունները սկսվել էին հուլիսի 6-ին, որից հետո նա ձերբակալվել ու կալանավորվել էր 2022-2024 թվականներին կատարված խարդախության և փողերի լվացման գործով։

В Армении сотрудники камнеобрабатывающего завода «Мульти Стоун» 14 июля вновь вышли на уличную акцию с требованием снять государственные печати и возобновить работу предприятия. Собравшиеся заявили, что из-за принудительного простоя они лишились единственного источника дохода и возможности обеспечивать свои семьи.
Участники акции подчеркнули, что их главное и единственное требование – вернуть им законное право на труд. По словам протестующих, они хотят просто работать и честно зарабатывать на жизнь, а не становиться заложниками административного или политического давления. Люди возмущены тем, что успешное производство, обеспечивающее рабочими местами сотни семей, оказалось заблокировано решением контролирующих органов.
Напомним, что масштабные обыски на предприятиях лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и в его особняке начались 6 июля, после чего он был задержан и арестован по делу о мошенничестве и отмывании денег в 2022-2024 годах.