ԱՄՆ-ը հարվածներ է հասցնում Իրանին, որպեսզի ստիպի Թեհրանին վերադառնալ բանակցությունների սեղան։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եթե նրանք չհամաձայնեն բանակցել, մենք կոչնչացնենք նրանց բոլոր կամուրջներն ու էլեկտրակայանները»,- Fox News-ին տված հարցազրույցում, մեկնաբանելով ռազմական գործողության ընթացքը, ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփը նաև զգուշացրել է, որ ամերիկյան բանակն այս շաբաթ կշարունակի հարվածներ հասցնել Իրանին․ «Մենք հարվածում ենք նրանց այսօր, կշարունակենք վաղը, ապա նաև՝ հաջորդ օրը»։
«Հաջորդ շաբաթ հերթը կհասնի կամուրջներին ու էլեկտրակայաններին»,- նշել է Թրամփը՝ հավելելով, որ էներգետիկ ենթակառուցվածքները ծրագրված հարվածների վերջնակետն են։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի և Թեհրանի ներկայացուցիչները շարունակում են շփումները։
«Մոտ մեկ ժամ առաջ»,- պատասխանել է Թրամփը Fox News-ի այն հարցին, թե երբ են եղել իրանական կողմի հետ վերջին շփումները։ Նախագահը նշել է, որ այդ խոսակցության ընթացքում Թեհրանին հերթական անգամ խորհուրդ են տվել գործարք կնքել Վաշինգտոնի հետ։ «Ձեզ համար ավելի լավ է համաձայնության գալ։ Հակառակ դեպքում՝ դուք պարզապես ոչինչ չեք ունենա»,- պարզաբանել է նա։
Թրամփը վերահաստատել է, որ հարվածները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ ինքը չի համարել, որ Վաշինգտոնն հասել է իր նպատակներին․ «Սա կշարունակվի այնքան, մինչև ես որոշեմ, որ բավական է»։
ԱՄՆ նախագահի գնահատմամբ՝ Իրանը դեռևս ռազմական որոշակի պոտենցիալ ունի․ «Այնուամենայնիվ, դա այնքան էլ մեծ չէ»,- հավելել է նա։
Նա նաև կասկածի տակ է դրել Իրանի ղեկավարության հայտարարություններն այն մասին, թե իրենք չեն ձգտում միջուկային զենք ստեղծել․ «Նրանք ստում են, ընդ որում՝ ստում են բացարձակապես ամեն ինչում»,- ասել է Թրամփը։

The United States is carrying out strikes on Iran in order to force Tehran to return to negotiations, US President Donald Trump said.
"We will destroy all their bridges, all power plants, if they do not agree to negotiations," he said in an interview with Fox News, commenting on the course of the military operation.
Trump also warned that the US military would continue striking Iran this week. "We are hitting them today, will continue tomorrow, and then the next day," he explained.
"Next week it will be the turn of bridges and power plants," Trump said during the interview, adding that energy facilities are the final target of the planned strikes.
At the same time, Trump said that representatives of Washington and Tehran continue to remain in contact.
"About an hour ago," Trump replied when Fox News asked when the last contacts with the Iranian side had taken place. The president noted that during these contacts Tehran was once again advised to make a deal with Washington. "You had better make a deal. Otherwise, you will have nothing left," he explained.
Trump again stated that the strikes on Iran would continue until he himself decides that Washington's goals have been achieved. "This will continue until I decide that it is enough," he said.
In Trump's assessment, Iran still retains some military capabilities. "However, there are not many of them," the US president added.
He also repeated that he does not believe the Iranian leadership's statements that it is not seeking to obtain nuclear weapons. "They are lying, and in fact they are lying about absolutely everything," he said.