ԱՄՆ-ը հարվածներ է հասցնում Իրանին, որպեսզի ստիպի Թեհրանին վերադառնալ բանակցությունների սեղան։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Եթե նրանք չհամաձայնեն բանակցել, մենք կոչնչացնենք նրանց բոլոր կամուրջներն ու էլեկտրակայանները»,- Fox News-ին տված հարցազրույցում, մեկնաբանելով ռազմական գործողության ընթացքը, ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփը նաև զգուշացրել է, որ ամերիկյան բանակն այս շաբաթ կշարունակի հարվածներ հասցնել Իրանին․ «Մենք հարվածում ենք նրանց այսօր, կշարունակենք վաղը, ապա նաև՝ հաջորդ օրը»։
«Հաջորդ շաբաթ հերթը կհասնի կամուրջներին ու էլեկտրակայաններին»,- նշել է Թրամփը՝ հավելելով, որ էներգետիկ ենթակառուցվածքները ծրագրված հարվածների վերջնակետն են։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի և Թեհրանի ներկայացուցիչները շարունակում են շփումները։
«Մոտ մեկ ժամ առաջ»,- պատասխանել է Թրամփը Fox News-ի այն հարցին, թե երբ են եղել իրանական կողմի հետ վերջին շփումները։ Նախագահը նշել է, որ այդ խոսակցության ընթացքում Թեհրանին հերթական անգամ խորհուրդ են տվել գործարք կնքել Վաշինգտոնի հետ։ «Ձեզ համար ավելի լավ է համաձայնության գալ։ Հակառակ դեպքում՝ դուք պարզապես ոչինչ չեք ունենա»,- պարզաբանել է նա։
Թրամփը վերահաստատել է, որ հարվածները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ ինքը չի համարել, որ Վաշինգտոնն հասել է իր նպատակներին․ «Սա կշարունակվի այնքան, մինչև ես որոշեմ, որ բավական է»։
ԱՄՆ նախագահի գնահատմամբ՝ Իրանը դեռևս ռազմական որոշակի պոտենցիալ ունի․ «Այնուամենայնիվ, դա այնքան էլ մեծ չէ»,- հավելել է նա։
Նա նաև կասկածի տակ է դրել Իրանի ղեկավարության հայտարարություններն այն մասին, թե իրենք չեն ձգտում միջուկային զենք ստեղծել․ «Նրանք ստում են, ընդ որում՝ ստում են բացարձակապես ամեն ինչում»,- ասել է Թրամփը։

США наносят удары по Ирану с целью заставить Тегеран вернуться к переговорам, заявил американский президент Дональд Трамп.
«Мы уничтожим все их мосты, все электростанции, если они не согласятся на переговоры», - сказал он в интервью Fox News, комментируя ход военной операции.
Также Трамп предупредил, что армия США продолжит наносить удары по Ирану на этой неделе. «Мы бьем по ним сегодня, продолжим завтра, а потом - на следующий день», - пояснил он.
«На следующей неделе настанет очередь мостов и электростанций», - сказал Трамп в ходе интервью, добавив, что объекты энергетики - заключительная цель запланированных ударов.
При этом Трамп заявил, что представители Вашингтона и Тегерана продолжают контакты.
«Примерно час назад", - ответил Трамп на вопрос Fox News о том, когда были последние контакты с иранской стороной. Президент отметил, что в ходе этих контактов Тегерану в очередной раз порекомендовали заключить сделку с Вашингтоном. «Вам лучше заключить сделку. У вас (в противном случае - ИФ) не останется ничего», - пояснил он.
Трамп вновь заявил, что удары по Ирану продолжатся до тех пор, пока он сам не решит, что цели Вашингтона достигнуты. «Это продолжится до тех пор, пока я не решу, что достаточно», - сказал он.
По оценкам Трампа, у Ирана еще остались военные возможности. «Однако их не так много», - добавил американский президент.
Он также вновь повторил, что не верит словам иранского руководства о том, что оно не стремится получить ядерное оружие. «Они врут, причем врут вообще обо всем», - сказал он.