Հուլիսի 15-ի առավոտյան, Եվրահանձնաժողովի նախագահից բացի, Կիև են ժամանել եվրոպական պետությունների բազմաթիվ այլ լիդերներ։ Մի շարք ուկրաինական լրատվամիջոցներ, այդ թվում՝ «Ֆակտի ICTV»-ն և «Սուսպիլնե»-ն հրապարակել են նրանց գնացքով ժամանման կադրերը։
Ժամանման վայրում գտնվող թղթակիցների լուսանկարներում ու տեսանյութերում երևում են Ռումինիայի նախագահ Նիկուշոր Դանը, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչը (որի հանդիպումը Զելենսկու հետ վաղուց էր սպասվում), Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչը, Ալբանիայի նախագահ Բայրամ Բեգայը և Սլովենիայի վարչապետ Յանեզ Յանշան։
Կադրերում պատկերված են նաև Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Նիկոլա Դիմիտրովը և Չեռնոգորիայի արտաքին ու եվրոպական գործերով փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչը։
Իր ժամանման մասին առաջինը հայտնել էր Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Ղեկավարները Կիև են ժամանել՝ «Հարավարևելյան Եվրոպա – Ուկրաինա» գագաթնաժողովին մասնակցելու համար, որի անցկացման օրն ու վայրը նախապես պաշտոնապես չէին հայտարարվել։ 2025 թվականին թվով չորրորդ նմանատիպ գագաթնաժողովն անցկացվել էր Օդեսայում, իսկ դրան նախորդողը՝ խորվաթական Դուբրովնիկում։

Утром 15 июля в Киев, помимо председателя Еврокомиссии, прибыли многие другие лидеры европейских государств. Кадры их прибытия на поезде опубликовали ряд украинских СМИ, в том числе «Факты ICTV» и «Суспильне».
На фото и видео, сделанные корреспондентами, которые оказались на месте прибытия делегации, попали президент Румынии Никушор Дан, президент Молдовы Майя Санду, президент Сербии Александар Вучич (встреча которого с Зеленским ожидалась уже давно), премьер-министр Хорватии Андрей Пленкович, президент Албании Байрам Бегай, премьер-министр Словении Янез Янша.
Также на фото – министр иностранных дел Македонии Никола Димитров, вице-премьер по иностранным и европейским делам Черногории Филип Иванович.
Первой о своём прибытии сообщила президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
Лидеры прибыли для участия в саммите «Юго-Восточная Европа – Украина», дата и место проведения которого до сих пор публично не разглашались. В 2025 году четвертый такой саммит состоялся в Одессе, предыдущий – в хорватском Дубровнике.