57 միլիոն 750 հազար դրամ կհատկացվի ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը (ԿԳՄՍ)՝ Տավուշի մարզկենտրոն Իջևանում ՈՒԵՖԱ-ի չափանիշներին համապատասխանող ֆուտբոլային մարզադաշտ կառուցելու համար անհրաժեշտ հողատարածքները ձեռք բերելու նպատակով։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է հուլիսի 16-ին կայացած Կառավարության նիստում։
Նշվում է, որ որոշման ընդունմամբ անհրաժեշտ նախադրյալներ կստեղծվեն մարզադաշտի կառուցման համար՝ 2029 թվականին Հայաստանում կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի երիտասարդական առաջնությանն ընդառաջ։
Նույն նպատակով Կառավարության 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ի որոշմամբ արդեն իսկ հատկացվել է 329 միլիոն 855 հազար դրամ։

An additional 57 million 750 thousand drams have been allocated to Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports for the acquisition of land plots required for the construction of a football stadium in Ijevan, the administrative center of Tavush Province, in accordance with UEFA standards. The corresponding decision was adopted at a meeting of the Armenian government on July 16.
It is noted that the adoption of the decision will create the prerequisites for the construction of the stadium ahead of the 2029 FIFA U-20 World Cup, which will be held in Armenia.
For the same purposes, 329 million 855 thousand drams had been allocated by a government decision dated December 18, 2025.