Ամերիկյան Ազգային ժողովրդավարության աջակցության հիմնադրամը (NED, ՌԴ-ում ճանաչվել է անցանկալի կազմակերպություն) նպատակաուղղված վարկաբեկում է Չինաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը։ Այդ մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը՝ մեկնաբանելով կազմակերպության հրապարակած զեկույցը։
«NED-ի զեկույցը լի է սառը պատերազմի մտածողությամբ և գաղափարական նախապաշարմունքներով, միտումնավոր վարկաբեկում է Չինաստանի և Ռուսաստանի փոխգործակցությունն ու համագործակցությունը և ուռճացնում է չինական սպառնալիքի թեզը», - ասել է նա։ Չինացի դիվանագետը ընդգծել է, որ հիմնադրամը ժողովրդավարության խթանման պատրվակով միջամտում է այլ պետությունների ներքին գործերին, նպաստում է իշխանափոխությանը, հրահրում է պառակտում և դիմակայություն, ինչպես նաև զբաղվում է գաղափարական ներթափանցմամբ։
ԱԳՆ ներկայացուցիչը պահանջել է ամերիկյան կազմակերպությունից հրաժարվել կողմնակալությունից և մեծամտությունից, դադարեցնել քաղաքական մանիպուլյացիաները և ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել ԱՄՆ-ի ներքին խնդիրներին։
2015 թվականին NED-ը դարձել է Ռուսաստանում առաջին կազմակերպությունը, որը ՌԴ գլխավոր դատախազության կողմից ներառվել է անցանկալի կազմակերպությունների ցանկում։ Ռուսաստանի օրենսդրության համաձայն՝ անցանկալի է համարվում այն կազմակերպությունը, որը սպառնալիք է ներկայացնում Ռուսաստանի սահմանադրական կարգի հիմքերին, պաշտպանունակությանը և անվտանգությանը։

Американский Национальный фонд поддержки демократии (NED, признан в РФ нежелательной организацией) целенаправленно очерняет сотрудничество Китая и России. Об этом заявил официальный представитель МИД КНР Линь Цзянь на брифинге, комментируя опубликованный организацией доклад.
«Доклад NED наполнен мышлением холодной войны и идеологическими предрассудками, намеренно очерняет взаимодействие и сотрудничество Китая и России и раздувает тезис о китайской угрозе», - сказал он. Китайский дипломат подчеркнул, что фонд под предлогом продвижения демократии вмешивается во внутренние дела других государств, содействует смене власти, провоцирует раскол и конфронтацию, а также занимается идеологическим проникновением.
Представитель МИД потребовал от американской организации отказаться от предвзятости и высокомерия, прекратить политические манипуляции и уделять больше внимания внутренним проблемам США.
В 2015 году NED стал первой в России организацией, внесенной Генпрокуратурой РФ в список нежелательных. Согласно российскому законодательству, нежелательной считается организация, представляющая угрозу основам конституционного строя, обороноспособности и безопасности России.