Ադրբեջանը սկսել է պլաստիկե շինարարական նյութեր արտահանել Հայաստան: Դրա մասին են վկայում Ադրբեջանի Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալները:
Հունիսին Հայաստան է մատակարարվել 1,39 տոննա պլաստիկե շինարարական դետալներ՝ 5,91 հազար դոլարի արժողությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, 2026 թվականի հունվար-հունիսին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 17 միլիոն 128,64 հազար դոլարի ապրանք։
Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանից Ադրբեջան ապրանքների անուղղակի ներմուծումը կազմել է 960 դոլար։ Ընդ որում, հունիսին Հայաստանից Ադրբեջան մատակարարումներ չեն իրականացվել։
Ընդհանուր առմամբ, առաջին կիսամյակում Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հասել է 24 միլիարդ 661 միլիոն դոլարի, ինչը 1,1%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Արտահանումը կազմել է 16 միլիարդ 320 միլիոն դոլար, ներմուծումը՝ 8 միլիարդ 341 միլիոն դոլար։ Մեկ տարվա ընթացքում արտահանումն աճել է 26,7%-ով, մինչդեռ ներմուծումը կրճատվել է 27,6%-ով։

Азербайджан начал экспортировать в Армению пластиковые строительные материалы. Об этом свидетельствуют данные Государственного комитета по статистике Азербайджана.
В июне в Армению было поставлено 1,39 тонны пластмассовых строительных деталей на сумму $5,91 тыс.
Всего в январе–июне 2026 года Азербайджан экспортировал в Армению товаров на сумму $17 млн 128,64 тыс.
Косвенный импорт товаров из Армении в Азербайджан за тот же период составил $960. При этом в июне поставки из Армении в Азербайджан не осуществлялись.
В целом за первое полугодие внешнеторговый оборот Азербайджана достиг $24 млрд 661 млн, что на 1,1% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Экспорт составил $16 млрд 320 млн, импорт — $8 млрд 341 млн. За год экспорт вырос на 26,7%, тогда как импорт сократился на 27,6%.