Ռուսաստանը և Ադրբեջանը կարգավորել են AZAL ավիաընկերության ուղևորատար ինքնաթիռի աղետի հետ կապված բոլոր հարցերը, հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ընթացիկ տարում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և կառավարությունների, մեր նախարարությունների աշխատանքի շնորհիվ կարգավորել ենք 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին AZAL ընկերության ուղևորատար ինքնաթիռի աղետի հետևանքների հետ կապված բոլոր հարցերը»,- ասել է Լավրովը Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների ընթացքում։
Բաքվից Գրոզնի թռչող «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» (AZAL) ընկերության Embraer-190 ինքնաթիռը կործանվել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ղազախստանի արևմուտքում գտնվող Ակտաու քաղաքից ոչ հեռու։ Ինքնաթիռում, ավիաընկերության տվյալներով, եղել են 62 ուղևոր և անձնակազմի հինգ անդամ։ Ղազախստանի ԱԻՆ տվյալներով՝ փրկվել է 29 մարդ, որոնց թվում, ՌԴ դեսպանատան տեղեկությամբ, եղել են ինը ռուսաստանցիներ։ Ընդհանուր առմամբ, ցուցակների համաձայն, ինքնաթիռում եղել են Ռուսաստանի 16 քաղաքացիներ։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի հուլիսի 19-ին հայտարարել է, որ Բաքուն պնդում է զոհվածների ընտանիքներին և ինքնաթիռի կործանման հետևանքով տուժածներին փոխհատուցումներ վճարելու հարցում։ Բացի այդ, Ալիևը հայտնել է Ռուսաստանի դեմ միջազգային դատական ատյաններ հայց ներկայացնելու համար փաստաթղթեր պատրաստելու մասին։

Россия и Азербайджан урегулировали все вопросы, связанные с катастрофой пассажирского самолета авиакомпании AZAL, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«В текущем году благодаря достигнутым на высшем уровне договоренностям и работе правительств, наших министерств урегулировали все вопросы, связанные с последствиями катастрофы пассажирского самолета компании AZAL 25 декабря 2024 года», - сказал Лавров в ходе переговоров с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Летевший из Баку в Грозный самолет Embraer-190 компании «Азербайджанские авиалинии» (AZAL) потерпел крушение 25 декабря 2024 года недалеко от города Актау на западе Казахстана. На борту, по данным авиакомпании, находились 62 пассажира и пять членов экипажа. По данным казахстанского МЧС, выжили 29 человек; по информации посольства РФ, в их числе девять россиян. Всего на борту, согласно спискам, находились 16 российских граждан. Президент Азербайджана Ильхам Алиев 19 июля 2025 года заявил, что Баку настаивает на выплате компенсаций семьям погибших и пострадавшим при крушении самолета. Кроме того, Алиев сообщил о подготовке документов для подачи иска в международные судебные инстанции против России.