Իտալիայում լողավազանի քլորի գոլորշիներից 9 մարդ է թունավորվել, ևս 50-ը՝ տարհանվել, հայտնում է Roma Today պորտալը։
«Լողավազանի պոմպակայանից քլորի խոշոր արտահոսք է տեղի ունեցել։ Մոտ 20 րոպե անց այցելուները, այդ թվում՝ մի քանի երեխա, գազը շնչելու հետևանքով ինքնազգացողության վատացում են ունեցել»,- նշված է հրապարակման մեջ։
Տուժած 9 քաղաքացիները (որոնցից 4-ը՝ 10-15 տարեկան երեխաներ են) միջին ծանրության վիճակում տեղափոխվել են տեղի բուժհաստատություններ։ 5-ամյա մի տղա ծանր վիճակում հոսպիտալացվել է Հռոմի «Սանտ Անդրեա» հիվանդանոց․ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Բոլոր տուժածների մոտ ի հայտ են եկել քլորի թունավորմամբ պայմանավորված շնչառական խանգարումներ։ Անվտանգության նկատառումներով շենքից տարհանվել է շուրջ 50 մարդ։
Դեպքի առթիվ քննություն է ընթանում։ Մարզահամալիրի տարածքը վերցվել է վերահսկողության տակ և փոխանցվել դատախազության տնօրինմանը։

Девять человек отравились парами хлора в бассейне в Италии, еще 50 были эвакуированы, сообщил портал Roma Today.
«Из насоса бассейна произошла утечка большого количества хлора. Примерно через 20 минут присутствующие, включая нескольких детей, начали жаловаться на дискомфорт из-за вдыхания вещества», — говорится в публикации.
Уточняется, что девять пострадавших, среди которых были четверо детей в возрасте от 10 до 15 лет, доставили в местные медицинские учреждения с состоянием средней степени тяжести. Пятилетний мальчик был госпитализирован в больницу Сант-Андреа в Риме в тяжелом состоянии, но угрозы для его жизни нет.
По данным портала, у всех пострадавших были выявлены нарушения дыхания, возникшие после воздействия хлора. В целях безопасности из здания эвакуировали около 50 человек.
Отмечается, что проверка обстоятельств происшествия продолжается. Территория спортивного объекта взята под контроль и передана в распоряжение прокуратуры.