«Զանգեզուրի միջանցքի» գործարկումից հետո Ադրբեջանից դեպի Եվրոպա բեռնափոխադրումները ավելի արդյունավետ կդառնան՝ երթուղիների կրճատման, լոգիստիկ ծախսերի նվազեցման և հատվող սահմանների քանակի կրճատման շնորհիվ։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրողների ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Քենան Ղուրբանովը։
Նրա խոսքով՝ «միջանցքի շահագործման հանձնումից հետո» առանցքային ուղղություններից մեկը լինելու է սահմանային ընթացակարգերի առավելագույն թվայնացումն ու պարզեցումը։ Նախատեսվում է նաև ներդնել նաև ժամանակակից այնպիսի տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք արդեն հաջողությամբ կիրառվում են միջազգային տրանսպորտային այլ երթուղիներում։
Նշենք, որ «Զանգեզուրի միջանցք» ասելով Ադրբեջանն ի նկատի ունի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը, ինչը տարածքային հավակնությունների դրսևորում է Հայաստանի նկատմամբ։

«После запуска Зангезурского коридора грузоперевозки из Азербайджана в европейском направлении станут более эффективными за счет сокращения маршрутов, снижения логистических затрат и уменьшения количества пересекаемых границ». Об этом заявил генеральный секретарь Азербайджанской ассоциации международных автомобильных перевозчиков Кянан Гурбанов, передают местные СМИ.
По его словам, одним из ключевых направлений «после ввода коридора в эксплуатацию» станет максимальная цифровизация и упрощение пограничных процедур. Также планируется внедрение современных технологических решений, уже успешно применяемых на других международных транспортных маршрутах.
Отметим, что под «Зангезурским коридором» Азербайджан имеет в виду суверенную территорию Армении, что является проявлением территориальных притязаний на Армению.