ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը նախազգուշացրել է ամերիկացի քաղաքացիներին ամբողջ աշխարհում «առավելագույն զգոնություն ցուցաբերելու» անհրաժեշտության մասին՝ կապված այն բանի հետ, որ Իրանը կարող է հարվածներ հասցնել արտերկրում գտնվող ամերիկյան օբյեկտներին և շահերին:
«Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի ֆոնին անվտանգության ոլորտում իրավիճակը դեռևս բարդ է և պահպանում է իրադարձությունների անանխատեսելի զարգացման ներուժ»,- ասվում է Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ դիվանագիտական օբյեկտները, դրանց թվում՝ Մերձավոր Արևելքի սահմաններից դուրս, արդեն դարձել են հարձակումների թիրախ: Իրանը և նրան աջակցող խմբավորումները կարող են հարվածներ հասցնել արտերկրում տեղակայված ամերիկյան այլ օբյեկտներին, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների և ԱՄՆ քաղաքացիներին առնչվող վայրերին ամբողջ աշխարհում»,- ընդգծվում է փաստաթղթում:
ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է նաև, որ տվյալ պահին Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկացիները «պետք է զգուշություն պահպանեն, բարձրացված զգոնություն ցուցաբերեն և պատրաստ լինեն ավիաչվերթների հնարավոր չեղարկումներին, օդային տարածքի պարբերական փակմանը և տրանսպորտի աշխատանքի խափանումներին»: Իսկ տարածաշրջանից դուրս գտնվողներին խորհուրդ է տրվում «վերանայել դեպի Մերձավոր Արևելք և դրա տարանցմամբ ուղևորությունների ծրագրերը»:

The US State Department warned American citizens around the world of the need to “exercise increased caution” because Iran may strike US facilities and interests abroad.
“Amid escalating tensions in the Middle East, the security situation remains complex and retains the potential for unpredictable developments,” the State Department said in a statement.
“US diplomatic facilities, including those outside the Middle East, have already been targets of attacks. Iran and the groups it supports may strike other American facilities abroad, as well as locations associated with the United States and US citizens worldwide,” the document emphasizes.
The US foreign policy agency also noted that Americans currently in the Middle East “should exercise caution, remain especially vigilant, and be prepared for possible flight cancellations, periodic airspace closures, and transportation disruptions.” Those outside the region are advised to “reconsider travel plans to the Middle East and transit through it.”