Իրաքի իշխանությունները հերքել են այն տեղեկությունը, թե վարչապետ Ալի ազ-Զեյդին Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Իրանի ղեկավարությանը փոխանցել է հրադադարի վերաբերյալ ԱՄՆ առաջարկը։ Այս մասին նշվել է Իրաքի կառավարության ղեկավարի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվել է, որ հուլիսի 23-ին The New York Times թերթում հրապարակված տեղեկություններն անհիմն են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Մամուլի ծառայությունը նաև կոչ է արել լրատվամիջոցներին հիմնվել պաշտոնական աղբյուրների վրա, պահպանել ճշգրտությունը և չտարածել չհաստատված տեղեկություն՝ հղում կատարելով անանուն աղբյուրներին։
Ավելի վաղ The New York Times-ը, հղում կատարելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Թեհրանը, իբր, մերժել է հրադադարի վերաբերյալ Վաշինգտոնի առաջարկը, որը, պարբերականի տվյալներով, Իրաքի վարչապետը փոխանցել էր Իրանի ղեկավարությանը իսլամական հանրապետության մայրաքաղաք կատարած այցի ընթացքում։

Iraqi authorities have denied reports that Prime Minister Ali al-Zeidi, during a visit to Tehran, conveyed a U.S. ceasefire proposal to the Iranian leadership. This was stated in a statement by the press service of the head of the Iraqi government.
The statement notes that the information published on July 23 in The New York Times is groundless and does not correspond to reality.
The press service also urged the media to rely on official sources, maintain accuracy, and refrain from spreading unverified information citing anonymous sources.
Earlier, The New York Times, citing sources, reported that Tehran had allegedly rejected Washington’s ceasefire proposal, which, according to the newspaper, the Iraqi prime minister conveyed to the Iranian leadership during a visit to the capital of the Islamic republic.