Իրաքի իշխանությունները հերքել են այն տեղեկությունը, թե վարչապետ Ալի ազ-Զեյդին Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Իրանի ղեկավարությանը փոխանցել է հրադադարի վերաբերյալ ԱՄՆ առաջարկը։ Այս մասին նշվել է Իրաքի կառավարության ղեկավարի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվել է, որ հուլիսի 23-ին The New York Times թերթում հրապարակված տեղեկություններն անհիմն են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Մամուլի ծառայությունը նաև կոչ է արել լրատվամիջոցներին հիմնվել պաշտոնական աղբյուրների վրա, պահպանել ճշգրտությունը և չտարածել չհաստատված տեղեկություն՝ հղում կատարելով անանուն աղբյուրներին։
Ավելի վաղ The New York Times-ը, հղում կատարելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Թեհրանը, իբր, մերժել է հրադադարի վերաբերյալ Վաշինգտոնի առաջարկը, որը, պարբերականի տվյալներով, Իրաքի վարչապետը փոխանցել էր Իրանի ղեկավարությանը իսլամական հանրապետության մայրաքաղաք կատարած այցի ընթացքում։

Власти Ирака опровергли информацию о том, что премьер-министр Али аз-Зейди во время визита в Тегеран передал руководству Ирана предложение США о прекращении огня. Об этом говорится в заявлении пресс-службы главы иракского правительства.
В заявлении отмечается, что опубликованные 23 июля в газете The New York Times сведения являются безосновательными и не соответствуют действительности.
Пресс-служба также призвала СМИ опираться на официальные источники, соблюдать точность и не распространять неподтвержденную информацию со ссылкой на анонимные источники.
Ранее The New York Times со ссылкой на источники сообщила, что Тегеран якобы отверг предложение Вашингтона о прекращении огня, которое, по данным издания, премьер-министр Ирака передал иранскому руководству во время визита в столицу исламской республики.